Tulsa Shootout summary 2006-12-30

303 views

Sixteen Different Winners in 22nd Annual Tulsa Shootout TULSA, Okla. (December 30, 2006) -- Sixteen different racers from ten different states proved to be the cream of the crop by walking away from Saturday nights' 22nd Annual Tulsa Shootout...

Sixteen Different Winners in 22nd Annual Tulsa Shootout

TULSA, Okla. (December 30, 2006) -- Sixteen different racers from ten different states proved to be the cream of the crop by walking away from Saturday nights' 22nd Annual Tulsa Shootout presented by Brodix finale at Tulsa Expo Raceway with a coveted Golden Driller trophy among their latest possessions.

A half dozen competitors among the nearly 1,100 entries doubled up by scoring a pair of wins in the 22 feature events for Micros, Karts and Quads.

Broken Arrow, Oklahoma's Donnie Ray Crawford scored a pair of Micro wins and was bidding for a third before settling for runner-up honors behind Jerrod Wilson in the headline 600cc Multi class division, which attracted a record 130 entries.

Nebraska racers Garrett Swiggart and Jody Krug, along with young Iowa shoe Cayden Carter, each scored a pair of victories in Kart action, while Michael Coburn and Chase Snapp swept the Pro and Amateur portions of the Quad competition, respectively.

The 22nd Annual Tulsa Shootout presented by Brodix attracted entries from 34 different states. A total of 224 different races, including 145 Heat Races, 57 Semis and Qualifiers, and 22 Main events were contested atop the indoor, 0x00bc-mile clay oval over the course of the two-day event.

Micros:

A record 459 Micro entries took part in the 22nd Annual Tulsa Shootout and it was Oklahoma racers Jerrod Wilson and Donnie Ray Crawford snaring the headlines, with Kansas shoe Tanner Mullens and Illini Drew Marshall also scoring Micro wins.

Third-generation shoe Crawford pulled off the unlikely feat of earning front row feature starting positions in each of the Multi, "A" Class and Non-Wing division during Friday's preliminary action.

And after posting wire-to-wire wins in both "A" and Non-Wing classes no Saturday night, the Broken Arrow, OK, ace was poised to score an unprecedented sweep of the three classes, each of which featured at least 110 entries.

But Skiatook, Oklahoma's Jerrod Wilson had other ideas.

Wilson enjoyed a fantastic Friday as well, posting heat race wins in Multis, "A" Class and Non-Wing, then making it a four-for-four Friday with a Qualifying Race win in the Multis. But after disappointing results in the "A" and Non-Wing mains, including one that was derailed by engine woes, Wilson was prepared to play the role of spoiler.

And that's exactly what he did, charging past Dean Alexander on the 18th circuit of the 25-lap Multi main en route to victory lane.

Wilson gridded the Multi main third and charged past outside front row starter Crawford for second on the opening round and set his sights on leader Dean Alexander, who earned the pole position through Friday's Heat and Qualifying Race action.

Wilson stalked Aussie native Alexander, who now reside in California, for the opening half of the race before turning up the heat. Wilson slid past Alexander entering turn one on the 14th lap, only to have Alexander dive back underneath to regain the lead exiting turn two.J Wilson kept the heat on and made the winning move a lap after the race's third and final caution occurred with 17 laps in the books. Wilson rode the rim superbly over the final rounds to secure the win.

Alexander crossed the stripe second but was disqualified when post-race inspection revealed a top wing with illegal offset, handing the runner-up slot to Crawford, who had raced directly in the lead pair's wake all the way.

Tyler Robbins of Illinois claimed the show position, with 17th-starter Josh Pickle and 12th-starter Andrew Peters rounding out the top five.

Earlier in the evening, Crawford initiated his pursuit of a Saturday night Tulsa Shootout hat trick by racing to victory lane in the 20-lap "A" Class main event. Illinois shoe John Dines challenged for the point near the race's mid-stages, but Crawford slipped away to a half-dozen car length victory over the final rounds. Dines settled for second in front of Zach Alley, Aaron Reutzel and 20th-starter Jonathan Beason.

Then, Crawford went to work on a win in the Non-Wing class, which came with an increased difficulty level. Polesitter Jonathan Halford got the jump on Crawford on the initial pair of failed starts that were erased by turn four tangles. Crawford and Halford then raced wheel-to-wheel into turn one on the third start, with Crawford edging into the lead exigent the second turn.

Crawford paced the Non-Wing feature with the rapid trio of Halford, 11th-starter Kevin Bayer and 17th-starter Stan Yockey in close pursuit as the laps wound down. Yockey slipped from contention when he jumped the turn three cushion on the 16th lap, then Bayer took over second on the white-flag lap. Bayer tried to mount a charge on Crawford in the final corner but could not reel in the 16-year-old hotshoe. Halford settled for third, with Yockey and 23rd-starter Austin Laskey rounding out the top five.

In the Restriced "A" Class main event, Indiana's Austin Woodham paced the opening pair of circuits from his pole position before Oregon's Zach Zimmerly zipped into the lead. Zimmerly's apparent drive to victory lane was foiled by Tanner Mullens' dramatic last lap pass. Cody Metscher chased Mullens and Zimmerly to the stripe, with Woodham and Justin Sanders rounding out the top five.

Ty Hulsey jumped into the lead at the outset of the Junior Sprint "A" Main and dominated throughout, only to fail post-race inspection. Drew Marshall of Carmi, IL, was awarded the victory, with Blake Edwards, Cody Ledger, Cody Key and Justin Fletcher rounding out the top five.

***

Micro Sprint Results:

600cc Multis (130 entries):

Heat Races (Top 60 in Passing Points to Five Qualifying Races -- Balance to Saturday's semis):

Heat Race Winners (8 Laps): Dean Alexander (Visalia, CA), Mike Owings (Broken Arrow, OK), Butch Ivy (Little Rock, AR), Ryan Frantz (Atwood, IL), Trevor Berry (Clio, MI), Harley Hollan (Broken Arrow, OK), Austin Jones (Metamora, IL), Matt Covington (Glenpool, OK), Stan Yockey (Fresno, CA), Danny Lasoski (Dover, MO), Ryan Reeves (Fresno, CA), Jerrod Wilson (Skiatook, OK), Zachary Gigot (Garden City, KS), Dustin Morgan (Catoosa, OK), Andrew Peters (Greentown, IN), Austin Laskey (Tulsa, OK).

Qualifying Races (Top 16 in Combined Passing Points from Heats and Qualifiers to Saturday's "A" Main; balance to Saturday's Twin "B" and "C" Features):

Qualifying Race Winners (10 Laps): Jerrod Wilson (Skiatook, OK), Harley Hollan (Broken Arrow, OK), Kevin Bayer (Broken Arrow, OK), Ryan Reeves (Fresno, CA), Donnie Ray Crawford (Broken Arrow, OK).

E Feature 1 Transfers: Wes Gutierrez (Salinas, CA), Scott Plew (Hutsonville, IL), Zachary Daum (Pocahontas, IL), Jeffrey Newell (Owasso, OK).

E Feature 2 Transfers: Brandon Young (Mesa, AZ), Robbie Shuttleworth (Geneva, NY), Greg Mahoney (Tulsa, OK), Jack Dover (Springfield, NE).

D Feature 1 Transfers: Dewayne Benson (Sweet Springs, MO), Dave Stahl (Mishawaka, IN), Jamie Wilson (Olathe, KS), Jeff Stasa (Kingman, KS).

D Feature 2 Transfers: Ryan Guyett (Springfield, IL), Patrick Stasa (Kingman, KS), Wesley Gordon (Jonesboro, IN), Jack Dover (Springfield, NE).

C Feature 1 Transfers: Jonathan Hendrick (Fortville, IN), Adam Millsap (Desert Hills, AZ), Scott Sawyer (Broken Arrow, OK), Kenny Niflis (Springville, IN).

C Feature 2 Transfers: Stan Yockey (Fresno, CA), Jonathan Beason (Broken Arrow, OK), Alex Harris (Atwood, IL), Harlan Hulsey (Owasso, OK).

B Feature 1 Transfers: Josh Pickle (Tulsa, OK), Ryan Frantz (Atwood, IL), Jonathan Hendrick (Fortville, IN), Scott Sawyer (Broken Arrow, OK).

B Feature 2 Transfers: Matt Covington (Glenpool, OK), Taryn Laskey (Tulsa, OK), Brandon Carey (Ripon, CA), Tim Koch (Sweet Springs, MO).

A Feature (25 Laps): 1. Jerrod Wilson (Skiatook, OK), 2. Donnie Ray Crawford (Broken Arrow, OK), 3. Tyler Robbins (Collinsville, IL), 4. Josh Pickle (Tulsa, OK), 5. Andrew Peters (Greentown, IN), 6. Montie Frey, Jr. (Owasso, OK), 7. Brandon Carey (Ripon, CA), 8. Rodney Stealy (Lakeville, IN), 9. Scott Sawyer (Broken Arrow, OK), 10. Matt Covington (Glenpool, OK), 11. Chris Andrews (Sapulpa, OK), 12. Tim Koch (Sweet Springs, MO), 13. Taryn Laskey (Tulsa, OK), 14. Austin Jones (Metamora, IL), 15. Harley Hollan (Broken Arrow, OK), 16. Austin Laskey (Tulsa, OK), 17. Ryan Reeves (Fresno, CA), 18. Kevin Bayer (Broken Arrow, OK), 19. Andrew Elson (Carmel, IN), 20. Danny Lasoski (Dover, MO), 21. Dustin Morgan (Tulsa, OK), 22. Jonathan Hendricks (Fortville, IN), 23. Zachary Gigot (Garden City, KS), 24. Ryan Frantz (Atwood, IL). Disqualified: Dean Alexander (Visalia, CA) -- Illegal top wing.

"A" Class (110 entries):

Heat Races (Top 16 in Passing Points to "A" Main -- Balance to 7 "B" Mains):

Heat Race Winners (8 Laps): Donnie Ray Crawford (Broken Arrow, OK), Bobby Springer (Oklahoma City, OK), Mike Ward (Tulsa, OK), Travis Harris (Owasso, OK), Randy Crowder (Muskogee, OK), Logan Forler (Orting, WA), Aaron Reutzel (Clute, TX), Jerrod Wilson (Skiatook, OK), Nathan Fleming (Great Bend, KS), Billy Tobey (Jenks, OK), Nick Clifford (Elkhorn, NE), Jimmy Wood (Monticello, IN), Michael Davidson (Amarillo, TX), Cory Eliason (Visalia, CA).

B Feature Winners: Dean Drake (Tulsa, OK), T.J. Smith (Fresno, CA), Jonathan Beason (Broken Arrow, OK), Jeremy Scott (Sand Springs, OK), Earl McDoulett, Jr. (Claremore, OK), Zach Zimmerly (Portland, OR), Scott Sawyer (Broken Arrow, OK).

"A" Qualifier Winner: Dean Drake (Tulsa, OK).

A Feature (20 Laps): 1. Donnie Ray Crawford (Broken Arrow, OK), 2. John Dines (Danville, IL), 3. Zach Alley (Claremore, OK), 4. Aaron Reutzel (Clute, TX), 5. Jonathan Beason (Broken Arrow, OK), 6. Logan Forler (Orting, WA), 7. Travis Harris (Owasso, OK), 8. Jordan Weaver (Wichita, KS), 9. Jeremy Scott (Sand Springs, OK), 10. Dean Drake (Tulsa, OK), 11. Nate Lauderbaugh (Kokomo, IN), 12. Scott Sawyer (Broken Arrow, OK), 13. Frank Flud (Pryor, OK), 14. Billy Tobey (Jenks, OK), 15. Mike Ward (Tulsa, OK), 16. Andrew Felker (Carl Junction, MO), 17. Randy Crowder (Muskogee, OK), 18. Ryan Leek (Warsaw, IN), 19. Cory Eliason (Visalia, CA), 20. T.J. Smith (Fresno, CA), 21. Michael Davidson (Amarillo, TX), 22. Jerrod Wilson (Skiatook, OK), 23. Chris Andrews (Sapulpa, OK), 24. Josh Most (Red Oak, IA).

Non-Wing (123 entries):

Heat Races (Top 16 in Passing Points to "A" Main -- Balance to 7 "B" Mains):

Heat Winners (8 Laps): Jonathan Halford (Tulsa, OK), Tyler Edwards (Salina, OK), Chad Robinson (Cache, OK), Steven Shebester (Pauls Valley, OK), Ryan Bernal (Hollister, CA), Caleb Armstrong (New Castle, IN), Kevin Bayer (Broken Arrow, OK), Zach Alley (Claremore, OK), Donnie Ray Crawford (Broken Arrow, OK), Andrew Felker (Carl Junction, MO), Randy Crowder (Muskogee, OK), Stan Yockey (Fresno, CA), Jerrod Wilson (Skiatook, OK), Blaine Culp (Columbia City, MO), Andrew Elson (Carmel, IN), Megan Wood (Monticello, IN).

B Feature Winners: Jonathan Hendrick (Fortville, IN), Stan Yockey (Fresno, CA), Jerrod Wilson (Skiatook, OK), Blaine Culp (Columbia City, MO), Tyler Cooper (Rockville, IN), Steven Shebester (Pauls Valley, OK), Austin Laskey (Tulsa, OK).

"A" Qualifier Winner: Stan Yockey (Fresno, CA).

A Feature (20 Laps): 1. Donnie Ray Crawford (Broken Arrow, OK), 2. Kevin Bayer (Broken Arrow, OK), 3. Jonathan Halford (Tulsa, OK), 4. Stan Yockey (Fresno, CA), 5. Austin Laskey (Tulsa, OK), 6. Tyler Edwards (Salina, OK), 7. Chad Robinson (Cache, OK), 8. Brandon Carey (Ripon, CA), 9. Ryan Bernal (Hollister, CA), 10. Dean Alexander (Visalia, CA), 11. Andy Malpocker (St. Charles, MO), 12. Aaron Reutzel (Clute, TX), 13. Rodney Stealy (Lakeville, IN), 14. Steven Shebester (Pauls Valley, OK), 15. Blaine Culp (Columbia City, MO), 16. Brad Smith (Logansport, IN), 17. Andrew Felker (Carl Junction, MO), 18. Matt Wasmund (Orange City, IA), 19. Jerrod Wilson (Skiatook, OK), 20. Caleb Armstrong (New Castle, IN), 21. John Dines (Danville, IL), 22. Tyler Cooper (Rockville, IN), 23. Jonathan Hendricks (Fortville, IN), 24. 47 Jared Matlock (Alvin, TX).

Restricted "A" Class (73 entries):

Heat Races (Top 16 in Passing Points to "A" Main -- Balance to 5 "B" Mains):

Heat Winners: Cody Metscher (McLoud, OK), Clayton Kesler (Monticello, IN), Zach Zimmerly (Portland, OR), Cody Baker (Lone Jack, MO), Nathan Janeway (Sapulpa, OK), Warren Johnson (Overland Park, KS), Ali Wood (Massena, IA), Alec Martin (Powell, OH), Matt Johnson (Delphi, IN), Justin Sanders (Salinas, CA).

B Feature Winners: Brennan Doss (Owasso, OK), Chase Briscoe (Mitchell, IN), Conner Donelson (Kokomo, IN), Blake Hahn (Sapulpa, OK), Brandon Hahn (Tulsa, OK).

"A" Qualifier Winner: Brennan Doss (Owasso, OK).

A Feature (20 Laps): 1. Tanner Mullens (Andale, KS), 2. Zach Zimmerly (Portland, OR), 3. Cody Metscher (McLoud, OK), 4. Austin Woodham (Laporte, IN), 5. Justin Sanders (Salinas, CA), 6. Nathan Janeway (Sapulpa, OK), 7. Kyler Ray (Tulsa, OK), 8. Raio Morgan (Fresno, CA), 9. Cody Baker (Lone Jack, MO), 10. Jared Rogers (Berryton, KS), 11. Warren Johnson (Overland Park, KS), 12. Brennan Doss (Owasso, OK), 13. Steven Russell (Springfield, MO), 14. Blake Hahn (Sapulpa, OK), 15. Clayton Kesler (Monticello, IN), 16. Conner Donelson (Kokomo, IN), 17. Wyatt Burks (Parts Unknown), 18. Alec Martin (Powell, OH), 19. Cody Key (Fresno, CA), 20. Jimmy Wood (Monticello, IN), 21. Ali Wood (Massena, IA), 22. Carlie Baker (Clovis, CA), 23. Sammy Wright (Vancouver, WA), 24. Shane Fletcher (Bixby, OK).

Junior Sprints (23 entries):

Heat Winners (8 Laps): Spencer Montgomery (Windsor, IL), Ty Hulsey (Owasso, OK), Cody Ledger (Omaha, NE).

A Feature (15 Laps): 1. Drew Marshall (Carmi, IL), 2. Blake Edwards (Claremore, OK), 3. Cody Ledger (Omaha, NE), 4. Cody Key (Fresno, CA), 5. Justin Fletcher (Bixby, OK), 6. Mason Shoemaker (Fulton, MO), 7. Brandon Hahn (Tulsa, OK), 8. Jason Tetrault (Bradley, IL), 9. Bailey Dye (Oklahoma City, OK), 10. Layden Pears (Newcastle, OK), 11. Hunter Fischer (Tulsa, OK), 12. Christopher Martin (Ankeny, IA), 13. Chance Morton (Coweta, OK), 14. J.R. Mason (Paducah, KY), 15. Kyle Keeler (El Reno, OK), 16. Brand Selvia (Greencastle, IN), 17. Blane Sawyer (Broken Arrow, OK), 18. Spencer Montgomery (Windsor, IL), 19. Ty Ledger (Omaha, NE), 20. Cameron Hagen (Broken Arrow, OK), 21. Jordan Long (Eagle, NE), 22. Tanner Allen (Springville, IN), 23. Ty Hulsey (Owasso, OK).

***

Karts:

Ten different drivers representing six different states emerged victorious in 22nd Annual Tulsa Shootout Kart action, with Garrett Swiggart, Jody Krug and Cayden Carter each notching a pair of wins.

Lincoln, Nebraska's Swiggart was the first to pull off the double with wins in Animal Medium and Stock Light action. Swiggart charged from 13th in the Animal Medium feature to overtake race long leader Brandon Aggen en route to the victory. Swiggart took the checkered flag in front of Aggen, Lucas Wallace, Mike Halliburton and Jamie Gerlach.

Swiggart then needed only a handful of laps to race from ninth to snare the lead from James Murphy in the Stock Light main event. Swiggart charged on to victory lane in front of Justin Kern, Kiefer Kalin, Murphy and Doug Vogel.

Hailing from Oskaloosa, IA, Carter would later match Swiggart's double by sweeping both ends of Junior I amateur action. Carter beat Ryan Luza, Ryan Harris, Daulton Greven and Zachary Hockemeier to the line in the Junior I Light feature, then dominated throughout in the Junior I Heavy feature with James Suter, Luza, Nick Gibson and Hockemeier following.

Not to be outdone, Krug of Omaha, NE, would then top the Medium and Heavy portions of Stock Kart action. Krug raced past Justin Kern on the 13th lap of the Stock Medium feature then slipped away in the final rounds to secure the win in front of Kern, Mike Halliburton, Brandon Aggen and Swiggart. Krug and Kern hooked up again the Stock Heavy feature, swapping the lead before Krug took over for keeps on the 15th round following a Kern spin. Krug was chased to the stripe in the Heavy feature by Kenny Lovins, Josh Most, Mike Dickerson and Justin Sherflick.

Jason Gibbs of Redmond, WA, earned the honor of long distance tow among 22nd Annual Tulsa Shootout winners by racing to victory lane in front of Corey Forsythe and Jamie Ferrell in the Run What Ya Brung class. Ferrell then gunned into the early lead in the Yamaha KT 100 feature only to run afoul of early lapped traffic, allowing Chris Birky to shoot into the lead. Birky surrendered the point to Forsythe several rounds later however, with Forsythe posting a comfortable win in front of Ferrell and Bryon Weyer.

Razorback Kenny Lovins raced from 13th to overtake early pacesetter Russell Hunt in the Animal Heavy feature and took the checkered flag in front of Brandon Aggen and Tyler Stevens.

Nebraska's Cody Olsen led all the way in Blue Wazoom action, crossing the stripe in front of Crayton Jirovsky and Jamie Gerlah.

Fifteenth-starter Charles Wood nipped Shayle Bade for victory honors in the Junior Animal class. Skylar Prochaska scored a narrow win over Luke Nagel in the Junior II division, then chased Brandon Beckendorf to the line in the Super Junior II feature.

***

Kart Results:

Junior I Light (35 entries):

Heat Winners: Jacob Krug (Omaha, NE), Blake David (Fulton, MO), Cayden Carter (Oskaloosa, IA), Ryan Harris (Crosby, TX).

A Feature (15 Laps): 1. Cayden Carter (Oskaloosa, IA), 2. Ryan Luza (Cypress, TX), 3. Ryan Harris (Crosby, TX), 4. Daulton Greven (Bolivar, MO), 5. Zachary Hockemeier (Kansas City, MO), 6. Chad Feather (Kearney, MO), 7. Brayton Carter (Oskaloosa, IA), 8. Dustin Reed (Lenox, IA), 9. Andrew Downs (Altus, OK), 10. James Suter (Watertown, SD), 11. Jake Strayer (Newton, IA), 12. Tyler Kleiner (Dickeyville, WI), 13. Trevor McKern (Marion, IA), 14. Brody Pope (Harrisonville, MO), 15. Blake David (Fulton, MO), 16. Trey Thesenvitz (Jasper, MN), 17. Jacob Krug (Omaha, NE), 18. Justin Blankenship (Dequeen, AR), 19. Jacob Forest (Olathe, KS), 20. Nick Gibson (Kansas City, MO).

Junior I Heavy (31 entries):

Heat Winners: Jacob Krug (Omaha, NE), Zachary Hockemeier (Kansas City, MO), Cayden Carter (Oskaloosa, IA), Jacob Letson (Decatur, AL).

A Feature (15 Laps): 1. Cayden Carter (Oskaloosa, IA), 2. James Suter (Watertown, SD), 3. Ryan Luza (Cypress, TX), 4. Nick Gibson (Kansas City, MO), 5. Zachary Hockemeier (Kansas City, MO), 6. Brayton Carter (Oskaloosa, IA), 7. Ryan Harris (Crosby, TX), 8. Daulton Greven (Bolivar, MO), 9. Jacob Krug (Omaha, NE), 10. Jake Strayer (Newton, IA), 11. Trevor McKern (Marion, IA), 12. Blake David (Fulton, MO), 13. Tyler Kleiner (Dickeyville, WI), 14. Jacob Letson (Decatur, AL), 15. Trey Thesenvitz (Jasper, MN), 16. Trevor Hunt (Liberty, MO), 17. Anna Raye Sweeney (Omaha, NE), 18. Chad Feather (Kearney, MO), 19. Jacob Forest (Olathe, KS), 20. Clay Money (Penokee, KS).

Junior II (41 entries):

Heat Winners: Zach Hahn (Sigourney, IA), Luke Nagel (Alvord, IA), Dillon Sampson (Jackson, MN), Jonathan Grevengood (Hull, IA), Skylar Prochaska (Lakefield, MN).

A Feature (15 Laps): 1. Skylar Prochaska (Lakefield, MN), 2. Luke Nagel (Alvord, IA), 3. Brandon Beckendorf (Danube, MN), 4. Shayle Bade (Lincoln, NE), 5. D.J. Robinson (Des Moines, IA), 6. Ryan Schleusner (Hector, MN), 7. Zach Hahn (Sigourney, IA), 8. Joe Bogdanovich (Omaha, NE), 9. Phillip Lewter (Hazel Green, AL), 10. Thomas Liechti (Omaha, NE), 11. Dylan Johnson (Vine Grove, KY), 12. Skyler McGann (Wakeeney, KS), 13. Jonathan Grevengood (Hull, IA), 14. Cameron Childs (Council Bluff, IA), 15. Dillon Sampson (Jackson, MN), 16. Tyler Zander (Bellevue, NE), 17. Zach Less (Hopkinlon, IA), 18. Joey Gase (Cedar Rapids, IA), 19. Charles Wood (Stafford, TX), 20. Keenan Heitkamp (Omaha, NE), 21. Brock Anderson (Salena, SD).

Super Junior II (35 entries):

Heat Winners: Jordan Krug (Omaha, NE), Dylan Sherfick (Wakeeney, KS), Joe Bogdanovich (Omaha, NE), Phillip Lewter (Hazel Green, AL).

A Feature (20 Laps): 1. Brandon Beckendorf (Danube, MN), 2. Skylar Prochaska (Lakefield, MN), 3. Jonathan Grevengood (Hull, IA), 4. Dylan Sherfick (Wakeeney, KS), 5. Joe Bogdanovich (Omaha, NE), 6. Shayle Bade (Lincoln, NE), 7. David Davidson (Halls, TN), 8. Anthony Kopp (Bismarck, ND), 9. Johnny Whitman (Depere, WI), 10. Ryan Schleusner (Hector, MN), 11. Darik Fox (Oneill, NE), 12. Corey Dean (Olathe, KS), 13. Kyler Goodwin (Omaha, NE), 14. Charles Wood (Stafford, TX), 15. Cheyenne Cameron (Birnamwood, WI), 16. Zach Hahn (Sigourney, IA), 17. Jordan Krug (Omaha, NE), 18. Brock Anderson (Salena, SD), 19. Dusty Trail (Danville, IA), 20. Phillip Lewter (Hazel Green, AL).

Junior Animal (31 entries):

Heat Winners: Shayle Bade (Lincoln, NE), David Davidson (Halls, TN), Joe Bogdanovich (Omaha, NE), Austin Allen (Goddard, KS).

A Feature (15 Laps): 1. Charles Wood (Stafford, TX), 2. Shayle Bade (Lincoln, NE), 3. Joe Bogdanovich (Omaha, NE), 4. Darin Owens (Highlands, TX), 5. Johnny Whitman (Omaha, NE), 6. Keenan Heitkamp (Omaha, NE), 7. Zach Hahn (Sigourney, IA), 8. Anthony Kopp (Bismarck, ND), 9. Brandon Beckendorf (Danube, MN), 10. Dylan Sherfick (Wakeeney, KS), 11. Darik Fox (Oneill, NE), 12. Jake Steenhoek (Pleasant Hill, IA), 13. Ryan Schleusner (Hector, MN), 14. Dillon Sampson (Jacobon, MN), 15. Paden Phillips (Chanute, KS), 16. Jonathan Grevengood (Hull, IA), 17. Tyler Zander (Bellevue, NE), 18. Joey Gase (Cedar Rapids, IA), 19. David Davidson (Halls, TN), 20. Austin Allen (Goddard, KS).

Stock Light (57 entries):

Heat Winners: James Murphy (Kansas City, KS), Brandon Aggen (Rushmore, MN), Kenny Lovins (Blytheville, AR), Patrick Mahnken (Fulton, MO), Josh Most (Red Oak, IA), Kiefer Kalin (Norfolk, NE), Justin Kern (Grimes, IA).

A Feature (20 Laps): 1. Garrett Swiggart (Lincoln, NE), 2. Justin Kern (Grimes, IA), 3. Kiefer Kalin (Norfolk, NE), 4. James Murphy (Kansas City, KS), 5. Doug Vogel (Carroll, IA), 6. Morgan Blalock (Madison, AL), 7. Kenny Lovins (Blytheville, AR), 8. Patrick Mahnken (Fulton, MO), 9. Chad Selk (Chili, WI), 10. Stevie Smith (Des Moines, IA), 11. Butch Bade (Lincoln, NE), 12. Daryn Klein (Collinsville, IL), 13. Casey Montague (Lebanon, IL), 14. Erica Bear (Roberts, WI), 15. Casey Skyberg (Black Hawk, SD), 16. Jamie Gerlach (Rapid City, SD), 17. Brandon Aggen (Rushmore, MN), 18. Josh Most (Red Oak, IA), 19. Ben Duncan (Dover, TN), 20. Mike Halliburton (Columbia, MO).

Stock Medium (67 entries):

Heat Winners: Patrick Mahnken (Fulton, MO), Mike Halliburton (Columbia, MO), Tyler Stevens (Searcy, AR), Justin Kern (Grimes, IA), Chad Selk (Chili, WI), James Murphy (Kansas City, KS), Morgan Blalock (Madison, AL), Jody Krug (Tecumseh, KS).

A Feature (20 Laps): 1. Jody Krug (Omaha, NE), 2. Justin Kern (Grimes, IA), 3. Mike Halliburton (Columbia, MO), 4. Brandon Aggen (Rushmore, MN), 5. Garrett Swiggart (Lincoln, NE), 6. Kenny Lovis (Blytheville, AR), 7. Patrick Mahnken (Fulton, MO), 8. Doug Vogel (Carroll, IA), 9. Chad Selk (Chili, WI), 10. Alicia Krug (Omaha, NE), 11. James Murphy (Kansas City, KS), 12. Jamie Gerlach (Rapid City, SD), 13. Donny Walker (Crossville, AL), 14. Casey Montague (Lebanon, IL), 15. Chris Weyer (Des Moines, IA), 16. Morgan Blalock (Madison, AL), 17. Josh Most (Red Oak, IA), 18. Tyler Stevens (Searcy, AR), 19. Joe Warren (Paducah, KY), 20. Devan Mathews (Overland Park, KS).

Stock Heavy (45 entries):

Heat Winners: Justin Kern (Grimes, IA), Jody Krug (Tecumseh, KS), Simon Barnaby (Tyler, TX), Jamie Gerlach (Rapid City, SD), Tanner Bohlen (Hortonville, WI).

A Feature (20 Laps): 1. Jody Krug (Omaha, NE), 2. Kenny Lovins (Blytheville, AR), 3. Josh Most (Red Oak, IA), 4. Mike Dickerson (West Lafayette, OH), 5. Justin Sherflick (Wakeeney, KS), 6. Tanner Bohlen (Hortonville, WI), 7. Steve Smith (Des Moines, IA), 8. Garrett Swiggart (Lincoln, NE), 9. Matt Guthmiller (Jamestown, ND), 10. Simon Barnaby (Tyler, TX), 11. Nick Higdon (Black Hawk, SD), 12. Casey Skyberg (Black Hawk, SD), 13. Justin Kern (Grimes, IA), 14. Wes Mitchum (Tennessee Ridge, TN), 15. Darrell Johnson (Vine Grove, KY), 16. Brandon Smith (Amarillo, TX), 17. Doug Vogel (Carroll, IA), 18. Scott Festavan (Shreveport, LA), 19. Ken Murphy (Lawrence, KS), 20. Roger Wilson (Bartlett, TN), 21. Jamie Gerlach (Rapid City, SD).

Animal Medium (37 entries):

Heat Winners: Brandon Aggen (Rushmore, MN), James Polmonari (Cordova, TN), Tom Spanel (Lincoln, NE), Mike Halliburton (Columbia, MO), Devan Matthews (Overland Park, KS).

A Feature (20 Laps): 1. Garrett Swiggart (Lincoln, NE), 2. Brandon Aggen (Rushmore, MN), 3. Lucas Wallace (Albany, KY), 4. Mike Halliburton (Columbia, MO), 5. Jamie Gerlach (Rapid City, SD), 6. Barnaby Simon (Tyler, TX), 7. Jake Alton (Woodville, WI), 8. Morgan Blalock (Madison, AL), 9. Chad Selk (Chili, WI), 10. Devan Mathews (Overland Park, KS), 11. Tom Spanel (Lincoln, NE), 12. Greg Snyder (Flint, TX), 13. Joe Warren (Paducah, KY), 14. Chris Weyer (Des Moines, IA), 15. Tyler Stevens (Searcy, AR), 16. Kenny Lovins (Blytheville, AR), 17. Jake Williams (Terrell, TX), 18. James Polmonari (Cordova, TN), 19. Mark Hockemeier (Kansas City, KS), 20. Ken Murphy (Lawrence, KS), 21. Russell Hunt (Liberty, MO).

Animal Heavy (33 entries):

Heat Winners: Russell Hunt (Liberty, MO), Chad Selk (Chili, WI), Garrett Swiggart (Lincoln, NE), Lucas Wallace (Albany, KY).

A Feature (20 Laps): 1. Kenny Lovins (Blytheville, AR), 2. Brandon Aggen (Rushmore, MN), 3. Tyler Stevens (Searcy, AR), 4. Chad Selk (Chili, WI), 5. Ken Murphy (Lawrence, KS), 6. Morgan Blalock (Madison, AL), 7. Barnaby Simon (Tyler, TX), 8. Casey Skyberg (Black Hawk, SD), 9. Garrett Swiggart (Lincoln, NE), 10. Jake Alton (Woodville, WI), 11. Jamie Gerlach (Rapid City, SD), 12. Bart Seltrecht (Cedar Rapids, IA), 13. James Polmonari (Cordova, TN), 14. Jake Williams (Terrell, TX), 15. Lucas Wallace (Albany, KY), 16. Tom Spanel (Lincoln, NE), 17. Greg Snyder (Flint, TX), 18. Russell Hunt (Liberty, MO), 19. Bryan Nevins, Jr. (Des Moines, IA), 20. Roger Wilson (Bartlett, TN).

Blue Wazoom (22 entries):

Heat Winners: Tom Spanel (Lincoln, NE), Clayton Jirovsky (Norfolk, NE), Cody Olsen (Omaha, NE).

A Feature (20 Laps): 1. Cody Olsen (Omaha, NE), 2. Crayton Jirovsky (Norfolk, NE), 3. Jamie Gerlah (Rapid City, SD), 4. Casey Skyberg (Black Hawk, SD), 5. James Murphy (Kansas City, KS), 6. Jake Williams (Terrell, TX), 7. Brian Nellis (Fort Dodge, IA), 8. Erica Bear (Roberts, WI), 9. Jason Mace (Missouri Valley, IA), 10. Scott Festavan (Shreveport, LA), 11. Mike Seminara (Kansas City, KS), 12. Joe Deroon (Moore, OK), 13. Todd Guinn (McKinney, TX), 14. Ricky Hernandez (Basehor, KS), 15. Kevin Mulder (Omaha, NE), 16. Tom Spanel (Lincoln, NE), 17. Corrie Matthews (Overland Park, KS), 18. Randy Wulf (Baltic, SD), 19. Robert Yates (Carrolton, TX), 20. Cooster Celsur (Mesquite, TX), 21. Jake Alton (Woodville, WI), 22. Barnaby Simon (Tyler, TX).

Yamaha KT 100's (29 entries):

Heat Winners: Bryan Nevins, Jr. (Des Moines, IA), Jamie Ferrell (Indianapolis, IN), Chris Birky (Foosland, IL), Jarren Halstead (Grinnell, IA).

A Feature (20 Laps): 1. Corey Forsyth (Carlisle, IA), 2. Jamie Ferrell (Indianapolis, IN), 3. Bryon Weyer (Des Moines, IA), 4. Jeremy Hills (Pleasant Hill, IA), 5. Kevin Molder (Omaha, NE), 6. Stevie Smith (Des Moines, IA), 7. Bryan Nevins, Jr. (Des Moines, IA), 8. Jarren Halstead (Grinnell, IA), 9. Chris Parkinson (Gladstone, MO), 10. Brad Moriarty (Des Moines, IA), 11. Greg Nelson (Decatur, IL), 12. Keith Moody (Platte City, MO), 13. A.J. Failor (Newton, IA), 14. Luke Payton (Des Moines, IA), 15. Eddie Brose (Mitchellville, IA), 16. Chris Birky (Foosland, IL), 17. Ralph Woodard (Omaha, NE), 18. Aaron Boylan (Des Moines, IA), 19. Patrick Mahnken (Fulton, MO), 20. Jason Gibb (Redmond, WA).

Run What Ya Brung (22 entries):

Heat Winners: Bryon Weyer (Des Moines, IA), Jason Gibbs (Redmond, WA), Brad Moriarty (Des Moines, IA).

A Feature (20 Laps): 1. Jason Gibbs (Redmond, WA), 2. Corey Forsyth (Carlisle, IA), 3. Jamie Ferrell (Indianapolis, IN), 4. Chris Parkinson (Gladstone, MO), 5. Chris Birky (Foosland, IL), 6. Keith Moody (Platte City, MO), 7. Greg Nelson (Decatur, IL), 8. Mike Claussen (Bettendorf, IA), 9. Corwin Deroom (Boyden, IA), 10. Britt Smith (Little Rock, AR), 11. Jeremy Hills (Pleasant Hill, IA), 12. Mike Egenberger (Ankeny, IA), 13. Jarren Halstead (Grinnell, IA), 14. Luke Payton (Des Moines, IA), 15. Bobby Lewis (Muskogee, OK), 16. Bryon Weyer (Des Moines, IA), 17. Ralph Woodard (Omaha, NE), 18. A.J. Failor (Newton, IA), 19. Derrick Hawkins (Coweta, OK), 20. Brad Moriarty (Des Moines, IA), 21. Megan Wilson (Larue, TX).

***

Quads:

South Dakota's Michael Coburn and Oklahoma's Chase Snapp proved to be the dominant riders in Quad action, with Coburn sweeping the Open and 250cc Pro classes as Snapp matched the accomplishment in the Amateur ranks.

California's Frank Batista led the opening circuit of the 250cc Pro Quad feature before Coburn broke into the lead. Coburn held on the rest of the way to take victory honors in front of Batista and Brad Covington.

Coburn followed up by edging Micah Schliemann for the early lead in the Open Pro Quad main event then checked out, with Covington and Schliemann next to the stripe.

Snapp broke into an early lead in the Open Amateur Quad feature and established a lead commanding enough to survive a late tangle with lapped traffic. Snapp barely held the point then once again slipped way to top Colby Jones and Willie Balthis.

Snapp again proved to be no match in the 250cc Amateur Quad main event, scoring a decisive win with Hollis Foutch and Chad Wilson filling out the podium.

***

Quad Results:

Open Pro (27 entries):

Heat Winners: George Hood (Des Moines, IA), Brent Kuik (Harrisburg, SD), Michael Coburn (Garretson, SD), Eli Bieschke (Harrison, AR), Frank Batista (Riverdale, CA).

A Feature (12 Laps): 1. Michael Coburn (Garretson, SD), 2. Brad Covington (Balesville, AR), 3. Micah Schliemann (Kenner, SD), 4. Eli Bieschke (Harrison, AR), 5. Frank Batista (Riverdale, CA), 6. Dustin Clark (Eldon, IA), 7. George Hood (Des Moines, IA), 8. Danny McGraw (Hale, MO), 9. Jason Brugger (Sioux Falls, SD), 10. Vince Jones (Kansas City, KS), 11. Tim Macrae (Tulsa, OK), 12. Jerod Dotson (Kellyville, OK), 13. Steven Tutt (Liberty, MO), 14. Jeff Roberts (Bevier, MO), 15. Mike Moore (Des Moines, IA), 16. Ragan Toombs (Bethany, MO), 17. Jimmy Forrester (Tulsa, OK), 18. Brent Kuik (Harrisburg, SD).

250cc Pro (26 entries):

Heat Winners: Frank Batista (Riverdale, CA), Brad Covington (Batesville, AR), Eli Bieschke (Harrison, AR), Brent Kuik (Harrisburg, SD), Danny McGraw (Hale, MO).

A Feature (12 Laps): 1. Michael Coburn (Garretson, SD), 2. Frank Batista (Riverdale, CA), 3. Brad Covington (Batesville, AR), 4. Danny McGraw (Hale, MO), 5. Brent Kuik (Harrisburg, SD), 6. Eli Bieschke (Harrison, AR), 7. George Hood (Des Moines, IA), 8. Dustin Clark (Eldon, IA), 9. Micah Schliemann (Kenner, SD), 10. Tim Macrae (Tulsa, OK), 11. Jimmy Forrester (Tulsa, OK), 12. Jerod Dotson (Kellyville, OK), 13. Jeff Roberts (Bevier, MO), 14. Drew Nier (Tina, MO), 15. Bobby Duck (Sand Springs, OK), 16. Austin Morris (Aurora, MO), 17. Mike Moore (Des Moines, IA), 18. Vince Jones (Kansas City, MO).

Open Amateur (28 entries):

Heat Winners: Josh Hibdon (Oak Grove, MO), Chase Snapp (Tulsa, OK), Joshua Loganbill (Versailles, MO), Nick Allen (Big Lake, MN), Hollis Foutch (Morris, OK).

A Feature (12 Laps): 1. Chase Snapp (Tulsa, OK), 2. Colby Jones (Jenks, OK), 3. Willie Balthis (Sapulpa, OK), 4. Todd Harrell (Coweta, OK), 5. Thomas Tracy (Glenpool, OK), 6. Tucson Collins (Hitchita, OK), 7. Mitch Coburn (Garretson, SD), 8. Jordan Peck (Coweta, OK), 9. Josh Hibdon (Oak Grove, MO), 10. Amanda Howe (Kansas City, MO), 11. D.J. Vance (Des Moines, IA), 12. Terry Cain (Tonkawa, OK), 13. Trevor Porter (Derby, KS), 14. Chad Olson (North Branch, MN), 15. Nick Allen (Big Lake, MN), 16. Brad Roberts (Broken Arrow, OK), 17. Hollis Foutch (Morris, OK), 18. Joshua Longbill (Versailles, MO).

250cc Amateur (31 entries):

Heat Winners: Jordan Peck (Coweta, OK), Chad Wilson (Coalgate, OK), Hollis Foutch (Morris, OK), Tucson Collins (Hitchita, OK), Mitch Coburn (Garretson, SD), Pete Daniels (Little Rock, AR).

A Feature (12 Laps): 1. Chase Snapp (Tulsa, OK), 2. Hollis Foutch (Morris, OK), 3. Chad Wilson (Coalgate, OK), 4. Josh Hibdon (Kansas City, MO), 5. Mitch Coburn (Garretson, SD), 6. Trevor Porter (Derby, KS), 7. Tucson Collins (Hitchita, OK), 8. Pete Daniels (Little Rock, AR), 9. Chad Olson (North Branch, MN), 10. Thomas Tracy (Glenpool, OK), 11. Willie Balthis (Sapulpa, OK), 12. Nick Allen (Big Lake, MN), 13. Colby Jones (Jenks, OK), 14. Justin Skipper (Chillicothe, MO), 15. Brad Roberts (Broken Arrow, OK), 16. Patrick Smith (Prattville, OK), 17. Matt Loganbill (Versailles, MO), 18. Jordan Peck (Coweta, OK).

-credit: lw

Write a comment
Show comments
About this article
Series KART , SPRINT

User photos

EuroRacer

EuroRacer

2 photos
JaWoe

JaWoe

7 photos
Krystle Carrara

Krystle Carrara

35 photos
Scott857

Scott857

11 photos
Elena_Racer

Elena_Racer

1 photos
user

user

1 photos
senna1999

senna1999

1 photos
fagnanipablo

fagnanipablo

4 photos
Upload photo