Selinsgrove Raceway PDKA results 2002-07-14

Selinsgrove Raceway Pennsylvania Dirt Karter's Association Results 2002-07-14 <pre> FAST TIMES Class kart ...

Selinsgrove Raceway Pennsylvania Dirt Karter's Association

Results 2002-07-14

<pre> FAST TIMES Class kart # name time. Kid Karts #63 Nathan Long 19.505 sec. 71.059 mph. Heavy #1 Adam Dimm 14.021 Jr. Sportsman I Heavy #01 Chad Brooks 14.976 Jr. Sportsman II Heavy #52 Austin Hogue 14.358 Jr. Champ #5 Adam Wilt 14.577 Junior #29 Garrett Krummert 13.939 Controlled Medium #67 Kenneth Duke 13.184 Yamaha 2-cycle Heavy #0 Mike Kennedy 13.202 Sr. Champ #1 Chad Reigle 14.499 Sr. Lite #36 Ben Murphy 13.557 Jr. Sportsman Champ #16 Gerard McIntyre 15.377 Jr. III Lite #50 Timothy Berkheimer 13.984 Jr. Sportsman I Lite #01 Chad Brooks 14.573 Controlled Heavy #28 Chuck Paige 13.176 Jr. Sportsman II Lites #12 Keith Blumenstein 14.310 Star Champ #6 John Westbrook 13.71 Yamaha 2-Cycle Lite #22 Todd Shellenberger 12.847 X-heavy #95 Markus Woodring 14.027 Medium #36 Ben Murphy 13.327

</pre> FINISH ORDER

Kid Karts
1. #63 Nathan Long,
2. 24 Ashley Brooks,
3. 57 Ian Scheaffer,
4. 88 Jessica Miller,
5. Andrew Hogue.

Yamaha 2-cycle Lite
1. 3 Clark Simonton Jr.
2. 21 Elvin Diller
3. 22 Todd Shellenberger
4. 12 Keith Blumenstein
5. 57 Andy Little, and Aaron Anstine, Rich Diem, Bob Anderson, Shane Ege

X-Heavy
1. 9 Jeff Rathfon
2. 21 Mike Rogers
3. 95 Markus Woodring,
4. 12 Jason Wevadoe
5. 61 Matt Garbers, and John Elder, Ryan Lower, Derek Mease, Chad Borger, Ken Brooker III, Jeffrey Fochler, Ken Lawrence, David Martin, Frederich Meier Jr.,

Medium
1. 88 Rodney Sweger
2. 31 Tommy Beavers
3. 78 Pete Meleason
4. 80 Eddie Rice
5. 77 Chris Claar, and Missy Ciucci, Christopher Davis, Jake Murphy, Dwayne Gutshall, Ben Murphy, Andrew Burkholder, Kirk Ritter, Bill Smith, Brian Sprankle, Andrew Tate, Brent Comp, Jon Keister, Justin Seigler, Jason Emlet, Scott Fannasy.

Jr. Champ
1. 5 Adam Witt,
2. 7 Nathan Melton,
3. 87 Patrick Rineman,
4. 13 Eric Walker,
5. 2 Chris Melton, Joshua Rebert, Brian Behm, Nicole Eaton, Cody Schmiedel, Brandon Scannell,

Sr. Heavy
1. 1 Adam Dimm,
2. 9 Jeff Rathfon,
3. 98 DJ Clark,
4. 48 Mike Daugherty,
5. 8 Shawn Anderson, and Jason Emlet, Michael Trevity, Danny Wiles, Mark Rhodes, Kevin Holliday, Jace Cresswell, Paul Nessinger, Andy Kirby, Ryan Lower.

Jr. Sportsman II Heavy


1. 12 Keith Blumenstein
2. 1 Mike Rodriquez,
3. 5 Justin Shriver,
4. 52 Austin Hogue
5. 5 Danny Holtgraver, and Brent Marks, Austin Hogue, Anthony Jenkins, Lee Thomas, Brock Zearfoss

Junior
1. 32 Garrett Kuhns
2. 17 Roger Coss,
3. 89 Donald Holland Jr.,
4. 40 Randy Woodward,
5. 92 Bobby McDade, and Eddie Mehl, Amber Lyter, David Conley, Travis Wagner, Cale Ross, Autumn Baer, Tim Berkheimer, Garrett Krummert, Matt Cooper, Patrick Rineman.

Yamaha 2-cycle Heavy
1. 21 Elvin Diller III
2. 12 Keith Blumenstein
3. 57 Andy Little
4. 81 Bob Anderson
5. 0 Mike Kennedy, and Dale Boward,

Sr. Champ
1. 1 Cale Reigle
2. 16 Brady Bitting
3. 53 Todd Umbrell
4. 60 Bob Johnson
5. 6 John Westbrook, and Andrew Tate, Jeff Shellenberger, Brent Baumgartner, Greg Hammaker, Earl Hoon Sr., Matt Roberts

Sr. Lite
1. 18 Jake Murphy
2. 98 Todd Shellenberger
3. 15 JR Peters
4. 12 Jon Keister
5. 7 Geremey Sheaffer, and Justin Seigler, Tommy Beavers, Eddie Rice, Kevin Kretzer, Kenneth Duke, Chris Shuttlesworth, Rodney Sweger, James Kirby, Jesse Hare, Ben Murphy, Justin Weaver, Bryan Cheary, Terry Ford.

Jr. Sportsman Champ
1. 16 Gerard McIntyre
2. 01 Chad Brooks
3. 22 Rodney Westhafer
4. 4 Mike Nelson III
5. 83 Cody Fairchock

Jr. Sportsman III Lites
1. 34 Amber Lyter
2. 40 Randy Woodward
3. 3 Travis Wagner
4. 13 Brandon Libby
5. 61 Craig Wetzel, and Matt Cooper, Trenton Sheaffer, Donald Holland Jr., Ryan Wilson, Aisha Thomas, Garrett Kummert, David Corley, Cody Seiber, Zachary Newlin, Timothy Berkheimer.

Jr. Sportsman I Lites
1. 41 Jonathan Pillion
2. 45 Michael Bauer
3. 46 Matthew Bauer
4. 78 Brandon Goodling
5. 11 Troy Cunningham, and Tyler Baer, Chad Brooks, Dakota Baer, Alex Benda, Cody Fairchok, Andrew Dietrich, Dylan Cisney.

Jr. Sportsman II Lites
1. 97 Stephen Mattlin
2. 52 Austin Hogue
3. 12 Keith Blumenstein,
4. 4 Danny Holtgraver
5. 3 Brock Zearfoss and Brent Marks, Justin Shriver, Lance Newlin, Anthony Jenkins, Mike Rodriquez.

Star Champ
1. 83 Greg Robinson
2. 6 John Westbrook
3. 60 Bob Johnson
4. 18 Brent Baumgartner

The results are unofficial until certified by the PDKA board of directors and only the best five finishes of the six-race series count toward the Pennsylvania State Championships. In addition to electronic timing and scoring, the PDKA races feature extensive and minute technical inspections and the winners commonly take their engines home "in a box."

-ss-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series Kart
Drivers Jonathan Pillion , Andrew Tate , Danny Wiles , Andy Kirby , James Kirby , Clark Simonton Jr. , Brent Baumgartner , Eddie M , Nathan Long , Brent Marks