Rock Island Grand Prix results

<pre> 10th Rock Island Grand Prix Sept. 4-5, 2004 King of the Streets Sponsor: Bob Bondurant Racing School (30 laps) 1. Kyle Wiegand Bargersville, IN 2. Alan Rudolph Gilbert, AZ 3. Darin Marcus ...

<pre> 10th Rock Island Grand Prix Sept. 4-5, 2004

King of the Streets Sponsor: Bob Bondurant Racing School (30 laps) 1. Kyle Wiegand Bargersville, IN 2. Alan Rudolph Gilbert, AZ 3. Darin Marcus Northbrook, IL 4. A.J. Noud Indianapolis, IN 5. A.J. Whisler Glendale, AZ 6. Troy Hottmann Cottage Grove, WI 7. Jamie Sieracki Oconomowoc, WI 8. Chris Kuenning Ada, MN 9. Scott Hamble Indianapolis, IN 10. Ryan Stringfield New Richland, MN 11. Scott Miller Indianapolis, IN 12. Jonathan Koorsen Marshalltown, IA 13. Aaron Wolfe Freeport, IL 14. Mark Vielgut Hubertus, WI 15. Mike Beeny Sandy, UT 16. Joe Janowski Carmel, IN 17. Logan Gomez Crown Point, IN 18. Larry Nagy Cedar Lake, IN 19. Ashley Betts Andover, MN 20. Noah Roe Chanhassen, MN 21. Chris Jackson Tuttle, OK 22. Garrick Schneiderman Monticello, IA 23. Nick Green San Jose, CA Did not start: Adam Kaempfer ,Lakeville, MN; Dominic DiMento, Rockville, MD. Fastest lap: Wiegand, 32.363 (new track record). Top qualifier: Wiegand, 33.064.

125cc Shifter Masters Sponsor: SBC Communications (20 laps) 1. Bonnier Moulton Irvine, CA 2. John Kindhart Lake Dallas, TX 3. Dan Roe Cokato, MN 4. Jeff Carter Oklahoma City, OK 5. John Dixon Evansville, IN 6. Garrick Miller Plainfield, IN 7. Chris Shultz Indianapolis, IN 8. Randy Reichardt Appleton, WI 9. Dean Duffney Maple Grove, MN 10. Craig Pyatt High Ridge, MO 11. Chuck Kocan Naperville, IL 12. John Giannette Spring, TX 13. Curt Ellis Bristol, WI 14. Albert Verbish Mooresville, IN 15. Mark Kupper Columbus, OH 16. Ronald Cox San Antonio, TX 17. Tim Blaney Seattle, WA 18. James Moriarty Houston, TX 19. Joel Brown Des Moines, IA 20. Robert Dalton Albuquerque, NM 21. Stephen Murphy Orion, IL 22. Ronald Shreffler Jr. Manteno, IL 23. Albert Cram Iowa City, IA 24. Scott Patchin Rock Island, IL 25. Phil Gordon Evanston, IL 26. Dominic DiMento Rockville, MD 27. Chris Farrell Park City, UT 28. Mike Chiodo W. Des Moines, IA 29. DeJohn Walker Grand Junction, CO 30. Dave Doogan Willow Springs, IL Did not start: Chris Salmon, Greenwood, IN; Chris Nodurft, Rock Island, IL Fastest lap: Jeff Carter, 33.312 (new class record). Top qualifier: Bonnier ®MDNM--Moulton, 33.878.

4-Cycle Stock Heavy Sponsor: Zimmerman Cars (12 laps) 1. Gary Lawson Mentor, OH 2. Billy Dickson West Decatur, PA 3. Scott Kleman Northville, MI 4. Heath Memmer Evansville, IN 5. Chris Harding Ft. Wayne, IN 6. Kyle Erdmann Coal Valley 7. Jason Weiser Newark, OH 8. Nicholas Ricketts Indianapolis, IN 9. Matthew Jordan Punxsutawney, PA 10. Allen Kopel Silvis, IL 11. Ken Williams High Ridge, MO 12. Brian Kleman Tecumseh, MI 13. Jason Trennepohl Indianapolis, IN 14. Jeff Johnson Tipton, IA 15. Henry Cook LeClaire, IA 16. Jason Birdsell St. Joseph, IL 17. Justin Gearhart Kingston, OH 18. Tony Franklin Davenport, IA 19. Bill Brooks Quincy, IL 20. Nathan O'Rourke Muncie, IN 21. Larry Adams Rock Island, IL 22. Robby Smith Greenfield, IN 23. Nick Cole Los Angeles, CA 24. Matt Pewe Davenport, IA 25. Jerry Miller Carlinville, IL 26. Joe Janiga Valparaiso, IN 27. Stephan Kammerer McKinney, TX 28. Matt Duncombe Hampton, AIL Did not start: Chris Toffolo, Martinsville, Ind.; Ken Marek. Fastest lap: Scott Kleman, 38.777. Top qualifier: Gary Lawson, 38.797.

TAG International Senior Sponsor: Easykart (20 laps) 1. Jim Cassi Minneapolis, MN 2. Dale Bales Danville, IN 3. Michael Johnson Dallas, TX 4. Kyle Erdmann Coal Valley, IL 5. Sara Hyslop Morris, IL 6. Mack McCormack Athens, AL 7. Drew Hockenson Tulsa, OK 8. Garrick Schneiderman Monticello, IA 9. Scott Hamble Indianapolis, IN 10. Bobby Wilson Dousman, WI 11. Chris Jackson Tuttle, OK 12. Jason North Devonshire, Bermuda 13. Scott Barnes Pembroke, Bermuda 14. Robin Bank Aliquippa, PA 15. Mike Combs Sheridan, IL 16. Kaitlin Mangham Jacksonville, FL 17. Kevin Owen Aurora, IL 18. Mike Jones Garland, TX 19. Paul Szuba Norwood Park, IL 20. Tim Bramlett Decatur, AL 21. Matt Zeis St. Louis, MO 22. Jordon Musser College Station, TX 23. Eric Chappell Portage, MI 24. Adam Johnson Marshalltown, IA 25. Mila Hawkins Egen, MN 26. Doc Normoyle Moline, IL 27. Calvin Muelhaupt Moline, IL 28. Chris Enderlein St. Paul, MN 29. Johnny Johnson Marshalltown, IA 30. Jim Harrison New Braunfels, TX 31. Kenneth Wilkins Wylie, TX Fastest lap: Jim Cassi, 34.566 (new class record). Top qualifier: Jim Cassi, 35.004.

Consolation race (10 laps) Top 5 advance to final 1. Kaitlin Mangham Jacksonville, FL 2. Matt Zeis St. Louis, MO 3. Mila Hawkins Egen, MN 4. Mike Combs Sheridan, IL 5. Eric Chappell Portage, MI 6. Doc Normoyle Moline, IL 7. Tim Bramlett Decatur, AL 8. Zachary Peters Lebanon, MO 9. Jay Boryscka Aurora, IL 10. Mike Jones Garland, TX 11. John Grounds Geneva, IL 12. Ty Thomas Bettendorf, IA 13. Chris Jennings Allen, TX Did not start: Cortney S impson, St. Louis, MO.

2-Cycle Senior Sportsman Sponsor: Zimmerman Cars (12 laps) 1. Corey Reeves Franklin, WI 2. Joey King Silvis, IL 3. Mike Welsh Davenport, IA 4. Brandon Jones Granger, IA 5. Michael Dittmer Davenport, IA 6. Scott Evans Des Moines, IA 7. Todd Bolton Bowen, IL 8. Andrew Coulter Quincy, IL 9. Chris Harding Ft. Wayne, IN 10. A.J. Codalata Indianapolis, IN 11. Drew Fisher Milan, IL 12. Chris Tomasik Avon, IN 13. Shane Wells Milan, IL 14. Ron Smith Davenport, IA 15. Randy Smith Davenport, IA 16. Brian Wake Geneseo, IL 17. Travis Englund Davenport, IL 18. Kyle Erdmann Coal Valley, IL 19. Chris Nodurft Rock Island, IL 20. Garrett Bouchard Clinton, IA 21. Mike Witt Davenport, IA 22. Ken Bratsch Rock Island, IL 23. Brad Carter Des Moines, IA 24. Gary Lawson Mentor, OH 25. Tim Goettsch Bettendorf, IA Did not start: David Cox, Fisher, IL. Fastest lap: Mike Welsh, 37.692 (new class record). Top qualifier: Corey Reeves, 38.011.

ICC World Street Championship Sponsor: WHBF-TV 4 (20 laps) 1. Alan Rudolph Gilbert, AZ 2. Darin Marcus Northbrook, IL 3. Chris Jackson Tuttle, OK 4. Adam Kaempfer Lakeville, MN 5. Chris Kuenning Ada, MI 6. Scott Hamble Indianapolis, IN 7. Ryan Stringfield New Richland, MN 8. Mark Vielgut Hubertus, WI 9. Jonathan Koorsen Marshalltown, IA 10. Noah Roe Chanhassen, MN 11. Justin Mullins Maidstone, Canada 12. Ryan Conley Eagan, MN 13. Aaron Wolfe Freeport, IL 14. Mike Moret Alleman, IA 15. Nick Johnson Maple Grove, MN 16. Joe Janowski Carmel, IN 17. Ashley Betts Andover, MN Did not start: Dominic DiMento, Rockville, MD. Fastest lap: Chris Jackson, 32.530 (new class record). Top qualifier: Darin Marcus, 32.929.

Yamaha Heavy Sponsor: SBC Comunications (12 laps) 1. Mike Welsh Davenport, IA 2. Corey Reeves Franklin, WI 3. Scott Evans Des Moines, IA 4. Todd Bolton Bowen, IL 5. John Dixon Evansville, IN 6. Adam Johnson Marshalltown, IA 7. Michael Dittmer Davenport, IA 8. Drew Fisher Milan, IL 9. Mike McIntire Chesterland, OH 10. Scott Hamble Indianapolis, IN 11. Johnny Johnson Marshalltown, IA 12. Greg Weese Moline, IL 13. Richard Hale W. Terre Haute, IN 14. Jamie Ferrell Des Moines, IA 15. Kris Wentink Davenport, IA 16. Miles Miller Plainfield, IN 17. Santo DiBenardo Addison, IL 18. Brian Hannon Grayslake, IL 19. Jason Quinn Hampton, IL 20. Alex Angel Paragon, IN 21. A.J. Codalata Indianapolis, IN 22. Staple Nash Newbury, OH 23. Michelle Salmon Greenwood, IN 24. Paul Pasell Waukesha, WI 25. Nathan O'Rourke Muncie, IN 26. Chris Hale W. Terre Haute, IN 27. Scott Paape Ixonia, WI 28. Travis Porter Rock Island, IL Did not start: Chris Tomasik, Avon, IN; Dick Margison, New Castle, IN. Fastest lap: Mike Welsh 35.230 (class record). Top qualifier: Mike Welsh, 35.548.

TAG International Masters Sponsor: Easykart (20 laps) 1. Mack McCormack Athens, AL 2. Don Garwood Marshalltown, IA 3. Brian Stitle Trout Valley, IL 4. Tim Bramlett Decatur, AL 5. Phil Huml Oswego, IL 6. Rob Howden Mississauga, Canada 7. Michael Fling Edmond, OK 8. Jim Harrison New Braunfels, TX 9. Brian Gallagher Minneapolis, MN 10. Don Melvin Eureka, MO 11. Ty Thomas Bettendorf, IA 12. Darryl Ramsey Cape Girardeau, MO 13. Gary Kannegiesser Avon Lake, OH 14. Curt Hoegner East Moline, IL 15. Bill Fenwick Canyon, TX 16. Doc Normoyle Moline, IL 17. Ronald Shreffler, Sr. Manteno, IL 18. Robin Bank Aliquippa, PA 19. Calvin Muelhaupt Molinem, IL 20. Jim Brummet Geneseo, IL 21. Mike Combs Sheridan, IL 22. Garrick Miller Plainfield, IN 23. Steve Mackiewicz Indianapolis, IN Did not start: James Bly, LaGrange, IL; James O'Donnell, Ottawa, IL. Fastest lap: Curt Hoegner, 35.552. Top qualifier: Mack McCormack, 35.919.

4-Cycle Stock Medium Sponsor: Zimmerman Cars (12 laps) 1. Scott Kleman Northville, MI 2. Gary Lawson Mentor, OH 3. Billy Dickson West Decatur, PA 4. Robby Smith Greenfield, IN 5. Chris Harding Ft. Wayne, IN 6. Matthew Jordan Punxsutawney, PA 7. Heath Memmer Evansville, IN 8. Nathan O'Rourke Muncie, IN 9. Jason Birdsell St. Joseph, IL 10. Jason Weiser Newark, OH 11. Kyle Erdmann Coal Valley, IL 12. Brian Kleman Tecumseh, MI 13. Nicholas Ricketts Indianapolis, IN 14. Tim Goettsch Bettendorf, IA 15. Matt Duncombe Hampton, IL 16. Jason Trennepohl Indianapolis, IN 17. Andrew Coulter Quincy, IL 18. Jerry Miller Carlinville, IL 19. Tony Franklin Davenport,IA 20. Ken Williams High Ridge, MO 21. Jacob Gearhart Kingston, OH 22. Joe Janiga Valparaiso, IN 23. Nick Cole Los Angeles, CA 24. Bryan Sykes Indianapolis, IN 25. Alejandro Garcia Moline, IL 26. Chris Toffolo Martinsville, IN 27. Jared Anders Quincy, IL Did not start: Ryan Franke, Warsaw, MN; Allen Kopel, Silvis, IL; Joey King, Silvis, IL; Matt Pewe, Davenport, IA.

Fastest lap: Gary Lawson 37.967 (class record). Top qualifier: Gary Lawson, 38.592.

125cc Moto Shifter Sponsor: WHBF-TV 4 (12 laps) 1. Dan Roe Cokato, MN 2. Larry Nagy Cedar Lake, IN 3. Mark Vielgut Hubertus, WI 4. Chris Shultz Indianapolis, IN 5. Scott Barnes Pembroke, Bermuda 6. John Kindhart Lake Dallas, TX 7. Patrick Malacarne Belleville, IL 8. Tom McDaniel Eden Prairie, MN 9. Ben Smith Brownsburg, IN 10. Derek Denman McKinney, TX 11. Phil Gordon Evanston, IL 12. Joel Brown Des Moines, IA 13. Craig Pyatt High Ridge, MO 14. DeJohn Walker Grand Junction, CO 15. Jason Quinn Hampton, IL 16. John Giannette Spring, TX 17. Ed Watts Jackson, NJ 18. R. Joseph Pattin Woodridge, NJ 19. Scott Patchin Rock Island, IL 20. Chris Farrell Park City, UT 21. Richard Buxman Grand Junction, CO 22. John Hoppa Ballwin, MO 23. Robert Monday Plainfield, IN 24. Alex Angel Paragon, IN 25. Brandon Stroschein Shoreview, MN 26. Chase Stroschein Shoreview, MN Did not start: Brady Ingelse, Belgium, WI; Chris Nodurft, Rock Island, IL; Cortney Simpson, St. Louis, MO; Dave Doogan, Willow Springs, IL; Dean Duffney, Maple Grove, MN.

Fastest lap: Mark Vielgut, 33.235. Top qualifier: Mark Vielgut, 33.457.

Tom Argy Junior Animal Roundup Sponsor: Rieken Racing (10 laps) 1. Zachary Linsell Wind Gap, PA 2. Taylor Moore Lake Village, IN 3. Travis DeVriendt Sherrard, IL 4. Ryan Phillips Newark, OH 5. Brandon Bealer Coal Valley, IL 6. Brad Greenup Channahon, IL 7. Brandon Cather Rock Island, IL 8. Andrew Bealer Coal Valley, IL 9. Kory Meyer Big Rock, IA 10. Chad Patch Eldridge, IA Fastest lap: Taylor Moore, 40.305. Top qualifier: Zachary Linsell, 40.387.

2-Cycle Super Sportsman Sponsor: Zimmerman Cars (12 laps) 1. Mike Welsh Davenport, IA 2. Corey Reeves Franklin, WI 3. Joey King Silvis, IL 4. Adam Johnson Marshalltown, IA 5. Tim Goettsch Bettendorf, IA 6. Chris Larson Trinity, FL 7. Todd Bolton Bowen, IL 8. Gary Lawson Mentor, OH 9. Michael Dittmer Davenport, IA 10. Scott Evans Des Moines, IA 11. Brandon Jones Granger, IA 12. Drew Fisher Milan, IL 13. Johnny Johnson Marshalltown, IA 14. Tom Knight Indianapolis, IN 15. Andrew Coulter Quincy, IL 16. Jacob Otto Conrad, IA 17. Dale Bales Danville, IN 18. Don Garwood Marshalltown, IA 19. Jason Quinn Hampton, IL 20. Chris Enderlein St. Paul, MN 21. Brad Rhoads Bettendorf, IA 22. Charles Pistorio Levitown, PA 23. Matthew Codalata Danville, IN 24. Kyle Erdmann Coal Valley, IL 25. Shane Wells Milan, IL 26. A.J. Codalata Indianapolis, IN DQ: Garrett Bouchard Did not start: David Cox, Fisher, IL; Chris Nodurft, Rock Island, IL; Allen Kopel, Silvis, IL. Fastest lap: Corey Reeves, 35.861. Top qualifier: Mike Welsh, 36.449.

Consolation race (10 laps) Top 5 advance to final 1. Allen Kopel Silvis, IL 2. Chris Enderlein St. Paul, MN 3. Charles Pistorio Levitown, PA 4. Shane Wells Milan, IL 5. Brad Rhoads Bettendorf, IA 6. Bob Ropke Wildwood, IL 7. Stan O'Daffer Plymouth, MN 8. Jack Zweber Shoreview, MN 9. Brad Carter Des Moines, IA 10. Ryan Franke Warsaw, MN 11. Brian Wake Geneseo, IL Did not start: Randy Smith, Davenport, IA; Chris Tomasik, Avon, IN; Mike Witt, Davenport, IA; Nicholas Ricketts, Indianapolis, IN.

4-Cycle Animal Heavy Sponsor: WHBF-TV 4 (12 laps) 1. Gary Lawson Mentor, OH 2. Nick Cole Los Angeles, CA 3. Jason Karr Circleville, OH 4. Justin Gearhart Kingston, OH 5. Kyle Erdmann Coal Valley, IL 6. Jerry Miller Carlinville, IL 7. Tony Franklin Davenport, IA 8. Jacob Gearhart Kingston, OH 9. Joe Janiga Valparaiso, IN 10. Jack Zweber Shoreview, MN 11. Dan Dahlgren Lake City, MN 12. Tim Peck Shorewood, IL 13. Shane Schaper Marshalltown, IA 14. Rex Weaver N. Ridgeville, OH 15. Bill Brooks Quincy, IL 16. Stephan Kammerer McKinney, TX 17. Jason Birdsell St. Joseph, IL Disqualified: Billy Dickson, West Decatur, PA, tech (lost muffler). Fastest lap: Gary Lawson 37.079. Top qualifier: Gary Lawson, 37.300.

Yamaha Medium Sponsor: SBC Communications (12 laps) 1. Mike Welsh Davenport, IA 2. Corey Reeves Franklin, IN 3. Christopher Larson Trinity, FL 4. Staple Nash Newbury, OH 5. Tim Goettsch Bettendorf, IL 6. Alex Angel Paragon, IN 7. Todd Bolton Bowen, IL 8. Adam Johnson Marshalltown, IA 9. Joey King Silvis, IL 10. Nathan O'Rourke Muncie, IN 11. Scott Evans Des Moines, IA 12. Johnny Johnson Marshalltown, IA 13. Michael Dittmer Davenport, IA 14. Gina Codalata Speedway, IN 15. A.J. Codalata Indianapolis, IN 16. Jamie Ferrell Des Moines, IA 17. Brian Hannon Grayslake, IL 18. Jared Anders Quincy, IL 19. Drew Fisher Milan, IL 20. Greg Weese Moline, IL 21. Santo DiBenardo Addison, IL 22. Chris Hale W. Terre Haute, IN 23. Mike McIntire Chesterland, OH 24. Kris Wentink Davenport, IA Did not start: Richard Hale, W. Terre Haute, IN; Chris Tomasik, Avon, IN; David Cox, Fisher, IL; Dick Margison, New Castle, IN; Miles Miller, Plainfield, IN.

Fastest lap: Mike Welsh 34.328 (class record). Top qualifier: Mike Welsh, 35.225.

-rigp-

Be part of something big

Write a comment
Show comments
About this article
Series Kart
Drivers Michael Dittmer , Christopher Larson , Bob Bondurant , Todd Bolton , Rob Howden , Billy Dickson , Alan Rudolph , John Grounds , Adam Kaempfer , Ashley Betts , Mila Hawkins , Nick Green , Chris Jackson , Darin Marcus , Joe Janowski , Kyle Wiegand , Ryan Stringfield , Noah Roe , Larry Nagy , Dean Duffney , Craig Pyatt , Robert Dalton , Stephen Murphy , Dan Roe , John Dixon , Albert Cram , Jim Cassi , Mark Vielgut , Chase Stroschein , Tom McDaniel , Chris Shultz , Chris Farrell , Chris Toffolo , Jason Trennepohl , Bobby Wilson , Jordon Musser , Logan Gomez , David Cox , Chris Kuenning , Michael Johnson , Scott Evans
Teams Williams , Carlin