Rock Island GP results

257 views
Rock Island GP results

<pre> 2001 Rock Island Grand Prix Sunday Feature Races The King Of The Streets 125cc Shifter SuperPro Sponsored by Bob Bondurant Super Kart School Place Name Hometown 1. Alan Rudolph Gilbert, Az. 2.

<pre>

2001 Rock Island Grand Prix Sunday Feature Races

The King Of The Streets 125cc Shifter SuperPro Sponsored by Bob Bondurant Super Kart School

 Place  Name                    Hometown
1.      Alan Rudolph            Gilbert, Az.
2.      Preston Peebles         Lubbock, Tx.
3       James Willis            Middleton, Oh.
4.      Michael Bailliez        Glasford, Ill.
5.      Travis Roberts          Denver, Co.
6.      Ron White               San Jose, Cal.
7.      Craig Baltzer           Bettendorf, Ia.
8.      Kyle Wharff             Miramar,. Fla.
9.      Matt Champagne          Fonthill, Canada
10.     Joe White               San Jose, Cal.
11.     Jonathon Kettlewell     Englewood, Oh.
12.     Eric Nelson             Indianapolis, Ind.
13.     Mishael Abbott          Coral Springs, Fla.

Did not finish: 14. A.J. Noud, Indianapolis, Ind.,(out on lap 30) 15. Lyle Longley, North Prairie, Wis., (out on lap 26) 16. Larry Nagy, Cedar Lake, Ind., (out on lap 25) 17. Ernie Rathz, Indianapolis, Ind., (out on lap 24) 18. Dustin Courter, Englewood, Co., (out on lap 24) 19. Justin Stefani, Des Moines, Ia., (out on lap 22) 20. Rob Hogenmiller, Ft. Calhoun, Neb., (out on lap 19) 21. Ken Dobson, Carmel Valley, Cal. (out on lap 16) 22. Bobby Wilson, Oconomowoc, Wis., (out on lap 14) 23. Brian Jacobson, Lombard, Ill., (out on lap 12) 24. Tony Mancuso, New Berlin, Wis., (out on lap 11); 25. Norm Goldrich, Cincinnati, Ohio, (out on lap 11) 26. Kyle Martin, Dallas, Tx., (out on lap 8) 27. Joe Janowski, Indianapolis, Ind., (out on lap 8) 28. Carlos Duenas, Miami, Fla., (out on lap 5) 29. Doug Baker, Burnsville, Minn., (out on lap 4).

Did not start - Ryan Bailey, Lakewood, Co. Fastest lap - Alan Rudolph, 32.727 (new course & class record). Top qualifier - Brian Jacobson, 33.090.

Yamaha Heavy Sponsored by Ameritech

1.      Scott Evans             Des Moines, Ia.
2.      Mike Welsh              Davenport, Ia.
3.      Mark Dismore            Greenfield, Ind.
4.      Jacob Otto              Marshalltown, Ia.
5.      James Perkins           Rocky River, Oh.
6.      Tim Cooper              Avon, Ind.
7.      Jerry Fandrey           Willow Springs, Ill.
8.      Dan Newell              Madison, Ten.
9.      Travis Porter           Rock Island, Ill.
10.     Jason Quinn             Hampton, Ill.
11.     Dennis Wieser           Des Moines, Ia.
12.     Kris Wentink            Bettendorf, Ia.
13.     Chris Atkin             Des Moines, Ia.
14.     Michael Worobey         Bridgeview, Ill.
15.     Jason Kelling           Marshalltown, Ia.
16.     Carl Kindred            Greenwood, Ind.

Did not finish: 17. Stephan Kammerer, Blue Grass, Ia., (out on lap 12) 18. Todd Bolton, Bowen, Ill., (out on lap 12) 19. Scott Smith, Independence, Ia., (out on lap 11) 20. Michelle Anglea, Greenwood, Ind., (out on lap 11) 21. Bobby Weese, Lake Alfred, Fla., (out on lap 11) 22. Chad Peterson, Bettendorf, Ia., (out on lap 9) 23. Alex Angel, Paraon, Ind., (out on lap 7) 24. Kevin Woodard, Speedway, Ind., (out on lap 7) 25. Jonathan Claiborne, Cedar Rapids, Ia (out on lap 6) 26. Kyle Landon, Cal., (out on lap 4) 27. Jason Ewers, Fishers, Ind., (out on lap 3) 28. Jeff Kelling, Marshalltown, Ia., (out on lap 2) 29. Mike Combs, Sheridan, Ill., (out on lap 1) 30. Adam Ellis, Grabill, Ind., (out on lap 1)

Fastest lap - Mike Welsh, 35.788. Top qualifier - Mike Welsh, 35.767 (new class record).

80cc Shifter Sponsored by Bi-State Home Improvement

1.      Jacob Pierson           Bellvue, Co.
2.      Kyle Weigand            Greenwood, Ind.
3.      Noah Roe                Chanhassen, Mn.
4.      Ryan Stringfield        New Richland, Mn.
5.      A.J. Martin             Linden, Cal.
6.      Kevin Ross              Madison, Ten.
7.      Jonathan Wade           Milwaukee, Wis.
8.      Jonathan Koorsen        Marshalltown, Ia.

Did not finish: 9. Rick Cartwright, Coon Rapids, Mn., (out on lap 20) 10. Dustin Courter, Englewood, Col., (out on lap 12) 11. Benny Van Cleve, Prior Lake, Mn., (out on lap 12) 12. Dave Fisher, Milan, Ill., (out on lap 9) 13. Brian Morgan, Justin, Tx., (out on lap 8) 14. John Skogman, Cedar Rapids, Ia., (out on lap 3) 15. Rich Otto, Marshalltown, Ia., (out on lap 2).

Fastest lap - Dustin Courter, 34.109 (new class record). Top qualifier - Kyle Weigand, 34.593.

4-Cycle Stock Heavy Sponsored by Zimmerman Pontiac, Cadillac, Oldsmobile and Honda

1.      Mike Guerity            Charlotte, N.C.
2.      Billy Dickson           West Decatur, Pa.
3.      Rod Stewart             Jacksonville, Ill.
4.      Stephan Kammerer        Blue Grass, Ia.
5.      Matt Riggs              Pevely, Mo.
6.      Ken Williams            Fenton, Mo.
7.      Allen Kopel             Silvis, Ill.
8.      Mark Hough              Zionsville, Ind.
9.      Jeff Dolian             Chatham, Ill.

Did not finish: 10. Jerry Miller, Springfield, Ill., (out on lap 12) 11. John Major, Frankfort, Ill., (out on lap 11) 12. Chris Nodurft, Bettendorf, Ia., (out on lap 6) 13. Tony Franklin, Davenport, Ia., (out on lap 5) 14. Russell Jolly, Crystal Lake, Ill., (out on lap 3) 15. Todd Lamb, Royal Oak, Mich., (out on lap 2) 16. Robert Fulscher, Hillsdale, Ill., (out on lap 2) 17. Chris Harding, Ft. Wayne, Ind., (out on lap 2) 18. Nick Koppers, Plainfield, Ill., (out on lap 2) 19. Larry Adams, Geneseo, Ill., (out on lap 2).

Disqualified - Nathan O'Rourke, Yorktown, Ind. (illegal fuel) Jason Birdsell, St. Joseph, Ill. (rough driving).

Fastest lap - Bill Dickson, 38.875 (new class record). Top qualifier - Jerry Miller, 39.215.

4-Cycle Jr. II Sponsored by Rieken's Racing

1.      Joe King                Silvis, Ill.
2.      Matt Duncombe           East Moline, Ill.
3.      Tim Mayer               Fenton, Mo.
4.      Adam Johnson            Marshalltown, Ia.
5.      Andrew Prather          Martinsville, Ind.
6.      Cori Larson             Silvis, Ill.
7.      Ty Schurr               Sherrard, Ill.
8.      Jared Anders            Quincy, Ill.
9.      Alicia Hogdal           Ham Lake, Mn.
10.     Bret Miller             Dixon, Ia.
11.     Matt Pewe               Davenport, Ia.

Did not finish: 12. Victoria Walker, Seymour, Ia., (out on lap 8) 13. Johnny Johnson, Marshalltown, Ia., (out on lap 7) 14. Tim Goettsch, Bettendorf, Ia., (out on lap 5).

Fastest lap - Joe King, 40.954. Top qualifier - Andrew Prather, 40.770 (new class record).

Omega Max Street Challenge Sponsored by Omega Karts USA (new class)

1.      Tim Lobaugh             Baroda, Mich.
2.      Mike Combs              Sheridan, Ill.
3.      Jason North             Devonshire, Bermuda
4.      Anthony Bean            St. George's, Bermuda
5.      Jim Cassi               Minneapolis, Mn.
6.      Delton White            Crawl, Bermuda
7.      Scott Barnes            Pembroke, Bermuda
8.      Gary Smith              Lightpoint House, Fla.
9.      Tim Peck                Shorewood, Ill.
10.     Ronald Denbrook         St. David's, Bermuda

Did Not Finish: 11. Brian Stitle, Arlington Heights, Ill., (out on lap 11) 12. Ariel Velazquez, Miami, Fla., (out on lap 5) 13. Chad Arndt, Omaha, Neb., (out on lap 2).

Did not start - Rob Hogenmiller, Ft. Calhoun, Neb. Fastest lap - Jason North, 34.638 (new class record). Top qualifier - Scott Barnes, 35.149.

Yamaha Medium Sponsored by Ameritech

1.      Mike Welsh              Davenport, Ia.
2.      Todd Bolton             Bowen, Ill.
3.      Scott Evans             Des Moines, Ia.
4.      Mark Dismore            Greenfield, Ind.
5.      Jerry Fandrey           Willow Springs, Ill.
6.      Dan Newell              Madison, Ten.
7.      Greg Weese              Moline, Ill.
8.      Nathan O'Rourke         Yorktown, Ind.
9.      Jason Quinn             Hampton, Ill.
10.     Alex Angel              Paragon, Ind.
11.     Jacob Otto              Marshalltown, Ia.
12.     Travis Porter           Rock Island, Ill.
13.     Chris Russo             Louisville, Ky.
14.     Scott Patchin           Rock Island, Ill.
15.     Gina Codalata           Speedway, Ind.
16.     Kris Wentink            Bettendorf, Ia.
17.     Chad Peterson           Bettendorf, Ia.
18.     Michelle Anglea         Greenwood, Ind.

Did not finish: 19. Jonathan Claiborne, Cedar Rapids, Ia., (Out on lap 10) 20. Michael Worobey, Bridgeview, Ill., (Out on lap 10) 21. Tim Cooper, Avon, Ind., (Out on lap 6) 22. Chris Atkin, Des Moines, Ia., (Out on lap 5) 23. Jason Kelling, Marshalltown, Ia., (Out on lap 2).

Did not start - Stephan Kammerer, Blue Grass, Ia. Jeff Kelling, Marshalltown, Ia.

Fastest lap - Mike Welsh, 35.371 (new class record). Top qualifier - Todd Bolton, 35.570.

4-Cycle Stock Medium Sponsored by Bi-State Home Improvement

1.      Chris Harding           Ft. Wayne, Ind.
2.      Rod Stewart             Jacksonville, Ill.
3.      Billy Dickson           West Decatur, Pa.
4.      Jason Birdsell          St. Joseph, Ill.
5.      Mike Guerity            Charlotte, N.C.
6.      Scott Klemen            Tecumseh, Mich.
7.      Jerry Miller            Springfield, Ill.
8.      Matt Riggs              Pevely, Mo.
9.      Nick Ricketts           Indianapolis, Ind.
10.     Todd Lamb               Royal Oak, Mich.
11.     Jason King              Maple Grove, Mn.
12.     Stephan Kammerer        Blue Grass, Ia.
13.     Jeff Dolian             Chatham, Ill.
14.     Kyle Porter             Beloit, Wis.
15.     Mark Hough              Zionsville, Ind.
16.     Scott Cowell            Woodbury, Mn.
17.     Cassie Hogdal           Ham Lake, Mn.
18.     Tony Franklin           Davenport, Ia.

Did not finish: 19. Richard MacLeod, Thunder Bay, Canada, (Out on lap 9) 20. Carlos Ramirez, Annandale, Va., (Out on lap 9) 21. Chris Nodurft, Bettendorf, Ia., (Out on lap 8) 22. Allen Kopel, Silvis, Ill., (Out on lap 8) 23. John Major,

Frankfort, Ill., (Out on lap 8) 24. Joe Janiga, Valparaiso, Ind., (Out on lap 7) 25. John Adams, Wonder Lake, Ill., (Out on lap 7) 26. Ken Williams, Fenton, Mo., (Out on lap 1).

Fastest lap - Chris Harding, 38.219 (new class record). Top qualifier - Mike Guerity, 38.725.

2-Cycle Senior Sportsman Sponsored by Zimmerman Pontiac, Cadillac, Oldsmobile and Honda

1       Jason Birdsell          St. Joseph, Ill.
2.      Todd Bolton             Bowen, Ill.
3.      Scott Evans             Des Moines, Ia.
4.      Mike Welsh              Davenport, Ia.
5.      Matt Livingston         Blue Grass, Ia.
6.      Michael Dittmer         Davenport, Ia.
7.      Brandon Simms           Silvis, Ill.
8.      Kevin Williams          Davenport, Ia.
9.      Drew Fisher             Milan, Ill.
10.     Chris Hillenburg        Indianapolis, Ind.
11.     Anthony Codalata        Indianapolis, Ind.
12.     Brett Yates             Murrayville, Ill.
13.     Matt Stein              Davenport, Ia.
14.     Jason Quinn             Hampton, Ill.
15.     Gabe Coin               Bettendorf, Ia.
16.     Steven Fairfield        Independence, Mo.
17.     Ron Brannam             Barrington, Ill.
18.     Bill Brandt             Blue Grass, Ia.
19.     Ronnie Smith            Davenport, Ia.
20.     Jamie Doughty           Andalusia, Ill.

Did not start - Mike Huntley, Rancho Santa Fe, Cal.

Fastest lap - Brandon Simms, 38.068 (new class record). Top qualifier - Todd Bolton, 38.425.

HPV100 Pro Heavy Sponsored by Ameritech

(new class) 1. Todd Bolton Bowen, Ill. 2. James Perkins Rocky River, Oh. 3. Adam Klenotich Lombard, Ill. 4. Jason Ewers Fishers, Ind. 5. Matt Wilkey Granger, Ind. 6. Preston Peebles Lubbock, Tx. 7. Marshall Martin South Bend, Ind. 8. Curtis Hoegner East Moline, Ill. 9. Tim Peck none listed 10. David Ridenour Middlebury, Ind.

Did not finish: 11. April Ridenour, Middlebury, Ind., (Out on lap 8) 12. Don Stewart, Carol Stream, Ill., (Out on lap 1).

Did not start - Mike Combs, Sheridan, Ill. Fastest lap - James Perkins, 35.966.

Top qualifier - Todd Bolton, 36.390. 4-Cycle Stock Light Sponsored by WHBF-TV

1.      Rod Stewart             Jacksonville, Ill.
2.      Scott Kleman            Tecumseh, Mich.
3.      Carlos Ramirez          Annadale, Va.
4.      Jason Birdsell          St. Joseph, Ill.
5.      Jason King              Maple Grove, Mn.
6.      Chris Harding           Ft. Wayne, Ind.
7.      Todd Lamb               Royal Oak, Mich.
8.      Jeff Dolian             Chatham, Ill.
9.      Kyle Porter             Beloit, Wis.
10.     Richard MacLeod         Thunder Bay, Can.
11.     Matt Riggs              Pevely, Mo.
12.     Scott Cowell            Woodbury, Mn.
13.     Joe Janiga              Valparaiso, Ind.
14.     Nick Ricketts           Indianapolis, Ind.
15.     Cassie Hogdal           Ham Lake, Mn.
16.     Tony Franklin           Davenport, Ia.

Did not finish: 17. Jerry Miller, Springfield, Ill., (Out on lap 12) 18. Billy Dickson, West Decatur, Pa., (Out on lap 11) 19. Kary Keller, Coal Valley, Ill., (Out on lap 9) 20. Mike Guerity, Charlotte, N.C., (Out on lap 7) 21. Mark Beamish, Arden Hills, Mn., (Out on lap 3).

Fastest lap - Billy Dickson, 37.848 (new class record). Top qualifier - Rod Stewart, 38.547

125cc Semi-Pro Shifters Sponsored by Bi-State Home Improvement

1.      Dan Roe                 Minnetonka, Mn.
2.      Guido Duerbaum          Hollywood, Fla.
3.      Chris Festa             Atlanta, Ga.
4.      John Kindhart           Lake Dallas, Tx.
5.      Andre Martins           Miami, Fla.
6.      Colin Predith           Fitchburg, Wis.
7.      Jake Pierson            Bellvue, Co.
8.      Jason North             Devonshire, Bermuda
9.      Jesse Lemel             Whitefish Bay, Wis.
10.     Todd Bridgeman          Owatonna, Mn.
11.     Jeffrey Segal           Wynnewood, Pa.
12.     Sean Callander          Burnsville, Mn.
13.     Chris Russo             Louisville, Ky.
14.     Russ McGrane            Highlands Ranch, Co.

Did not finish: 15. Courtney Weeks, Boulder, Co., (Out on lap 18) 16. Gordon Lewis, Minturn, Co., (Out on lap 16) 17. Chad Melnik, Columbus, Ohio, (Out on lap 15) 18. Stephen Murphy, Orion, Ill., (Out on lap 13) 19. Richard Pollum, Jupiter, Fla., (Out on lap 12) 20. Ronald Cox, Dallas, Tx., (Out on lap 11) 21. Randy Reid, East Peoria, Ill., (Out on lap 10) 22. Jody Seidler, Milwaukee, Wis., (Out on lap 8) 23. Chris Carlson, Eden Prairie, Mn., (Out on lap 5) 24. Jeff Easterday, Ada, Oh., (Out on lap 5) 25. Robert Pretts, Superior, Wis., (Out on lap 4) 26. Randy Reichardt, Appleton, Wis., (Out on lap 4) 27. Jason Ewers, Fishers, Ind., (Out on lap 3) 28. Keith Bridgeman, Minneapolis, Mn., (Out on lap 3) 29. Scott Priebe, Inver Grove, Mn., (Out on lap 3) 30. Scott Barnes, Pembroke, Bermuda, (Out on lap 2).

Fastest lap - Guido Duerbaum, 33.342 (new class record). Top qualifier - Guido Duerbaum, 33.553.

CONSOLATION RACE

Top Five Advance to Feature: 1, Weeks 2, Gordon 3, Murphy 4, Reid 5, Pollum 6, Steven Boyer, Elk River, Minn. 7, Lance Witt, Waukesha, Wis. 8, Joe Lemel, Whitefish Bay, Wis. 9, James Bly, LaGrange, Ill. 10, Sanford Mitz, Milwaukee, Wis.

Did not finish - John Skogman, Cedar Rapids, Ia. Dan Novak, Mt. Prospect, Ill. Kyle Kraus, Wales, Wis. Scott McFadden, Thunder Bay, Canada.

Did Not start - Mike Hirn, Harvard, Ill., Steve Hirn, Harvard, Ill.

2-Cycle Super Sportsman Sponsored by Zimmerman Pontiac, Cadillac, Oldsmobile and Honda

1.      Jason Birdsell          St. Joseph, Ill.
2.      Mike Welsh              Davenport, Ia.
3.      Todd Bolton             Bowen, Ill.
4.      Kevin Williams          Davenport, Ia.
5.      Matt Livingston         Blue Grass, Ia.
6.      Brandon Simms           Silvis, Ill.
7.      Jacob Otto              Marshalltown, Ia.
8.      Brett Yates             Murrayville, Ill.
9.      Scott Evans             Des Moines, Ia.
10.     Jason Quinn             Hampton, Ill.
11.     Steven Fairfield        Independence, Mo.
12.     Gabe Coin               Davenport, Ia.
13.     Matt Stein              Davenport, Ia.
14.     Eric Keith              Andalusia, Ill.
15.     Kevin Woodward          Speedway, Ind.
16.     Ron Brannam             Barrington, Ill.

Did not finish: 17. Michael Dittmer, Davenport, Ia., (Out on lap 12) 18. Anthony Codalata, Indianapolis, Ind., (Out on lap 12) 19. Chris Hillenburg, Indianapolis, Ind., (Out on lap 12) 20. Bill Brandt, Blue Grass, Ia., (Out on lap 11) 21. Chris Benningfield, Illinois City, Ill., (Out on lap 11) 22. Drew Fisher, Milan, Ill., (Out on lap 2).

Fastest lap - Mike Welsh, 36.593 (new class record). Top qualifier - Todd Bolton, 36.995.

2-Cycle Controlled Super Stock Sponsored by WHBF-TV 4

1.      Jason North             Devonshire, Bermuda
2.      Curtis Hoegner          East Moline, Ill.
3.      Chris Russo             Louisville, Ky.
4.      Greg Weese              Moline, Ill.
5.      Scott Patchin           Rock Island, Ill.

Did not finish: 6. Mike Clausen, Davenport, Ia., (Out on lap 10) 7. Gina Codalata, Speedway, Ind., (Out on lap 4).

Did not start - Mike Combs, Sheridan, Ill. Fastest lap - Mike Clausen, 34.907 (new class record). Top qualifier - Jason North, 35.263.

-RLGP

Write a comment
Show comments
About this article
Series KART

User photos

EuroRacer

EuroRacer

6 photos
stirlingf18

stirlingf18

14 photos
Fleury

Fleury

20 photos
JaWoe

JaWoe

7 photos
Krystle Carrara

Krystle Carrara

35 photos
Scott857

Scott857

11 photos
Elena_Racer

Elena_Racer

1 photos
user

user

1 photos
Upload photo