BRC

Rally of Wales results

196 views

Here are the Final Classifications in the Vauxhall Rally of Wales, the Vauxhall Panaround Rally, the Gwynedd Rally, and the Vauxhall Rally of Wales Historic, which ran on 22/23 March. Full results and championship tables are available on my...

Here are the Final Classifications in the Vauxhall Rally of Wales, the Vauxhall Panaround Rally, the Gwynedd Rally, and the Vauxhall Rally of Wales Historic, which ran on 22/23 March.

Full results and championship tables are available on my Web pages at http://www.idiscover.co.uk/tcs21/

VAUXHALL Rally of Wales 1996 FINAL CLASSIFICATION POSITION OVERALL CLASS NUMBER CREW CLASS TOTAL 1 1 1 Alister McRae/David Senior Ford Escort Cosw A8 2:33:37 2 2 15 Ari Mokkonen/Voitto Silander Ford Escort Cosw A8 2:38:33 3 1 2 Gwyndaf Evans/Howard Davies Ford Escort A7 2:38:50 4 1 12 Olli Harkki/Kari Mustalahti MitsubishiLancer N4 2:40:47 5 2 6 Mark Higgins/Philip Mills Nissan Sunny GTi A7 2:42:50 6 3 3 Jarmo Kytolehto/Arto Kapanen Ford Escort A7 2:47:06 7 4 8 Serge Jordan/Jack Boyere Renault Megane A7 2:49:21 8 1 20 David Higgins/Cliff Simmons Honda Civic A6 2:49:39 9 5 9 Ercan Kazaz/Roger Freeman Nissan Sunny GTi A7 2:49:46 10 2 14 Harri Rovanpera/Juha Repo MitsubishiLancer N4 2:49:47 11 3 16 Mika Korhonen/Launo Heinonen MitsubishiLancer N4 2:51:24 12 3 28 Nigel Worswick/Clive Molyneux Ford Sierra Cosw A8 2:52:57 13 4 26 Tim Ellis-Jones/Huw Lewis Ford Escort Cosw A8 2:53:50 14 6 10 Neil Wearden/Richard Forster Peugeot 306 S16 A7 2:54:03 15 7 53 Justin Dale/Andrew Bargery Peugeot 306 S16 A7 2:56:07 16 5 43 Gwyn Thomas/Phill Harrison Ford Sierra Cosw A8 2:56:08 17 4 38 Malloch Nicoll/Robert Lumgair Ford Escort Cosw N4 2:56:19 18 5 45 Robin Phillips/Trevor Agnew Subaru Impreza N4 2:56:25 19 6 48 Paul Snell/Martin Saunders Ford Escort Cosw N4 2:56:46 20 8 7 Jouko Puhakka/Marko Lehtinen Volkswagen Golf A7 2:56:55 21 9 68 Jason Sharpe/Ian Bevan Peugeot 306 S16 A7 2:57:32 22 7 42 Glyn Jones/Ryland James MitsubishiLancer N4 2:57:46 23 8 39 Trevor Cathers/Gordon Noble Subaru Imprezza N4 2:58:05 24 10 33 Paul Dyas/Craig Thorley Ford Escort A7 2:58:39 25 11 24 Stephanie Simmonite/Rachael Simmonite Ford Escort A7 3:00:41 26 12 54 Miles Johnston/Nicky Beech Peugeot 306 S16 A7 3:01:10 27 6 50 Innes Marlow/Alyson Marlow Ford Escort Cosw A8 3:01:14 28 2 69 Don Whitehurst/Terry Atherton Vauxhall Nova A6 3:02:20 29 13 59 Simon Stubbs/Alexis Harper Peugeot 306 S16 A7 3:04:29 30 3 75 Mark Nicholson/Gavin Heseltine Peugeot 205 GTi A6 3:06:38 31 14 66 Phillip Morgan/David Taylor Peugeot 306 S16 A7 3:07:11 32 1 57 Nigel Cannell/Michaela Cannell Vauxhall Astra N3 3:10:07 33 4 77 Richard Worts/Andy Wynn Vauxhall Corsa A6 3:10:47 34 15 73 Mark Bentley/Ed Bentley Ford Escort A7 3:10:54 35 16 76 Geoff Lennox/Andrew Wood Peugeot 205 GTi A7 3:12:26 36 17 62 John Indri/Nick Chapman Peugeot 306 S16 A7 3:13:33 37 2 65 Wayne Sisson/Neill Sisson Vauxhall Astra N3 3:15:14 38 1 79 Nick Barrow/Hywel Thomas Rover Mini A5 3:16:56 39 18 52 Ryan Champion/David Joll Peugeot 306 S16 A7 3:18:29 40 3 35 John Haugland/Julie Entwistle Ford Escort N3 3:20:31 41 2 83 Jim Smith/Mike Armistead Opel Corsa A5 3:21:39 42 1 89 Emlyn Wynne/Dave Williams Suzuki Swift GTI N1 3:24:15 43 4 92 Dennis Tate/Andrew Wilson Vauxhall Astra N3 3:25:12 44 19 60 Simon Gudgeon/Jim Perkins Peugeot 306 S16 A7 3:25:13 45 20 86 Robert Merrick/Lincoln Dagnall Peugeot 306 S16 A7 3:28:25 46 5 84 Les Andrew/Brian Heather Vauxhall Astra N3 3:28:36 47 7 93 Malcolm Conibear/Sean Kelly Audi Coupe S2 A8 3:28:53 48 2 97 Red Barry/Phil Gooch Suzuki Swift GTi N1 3:29:19 49 6 88 Richard Moore/David Houghton Vauxhall Astra N3 3:30:40 50 21 74 Alan Peacock/Nigel Turner Ford Escort A7 3:31:01 51 22 67 Jane Gunningham/Joyce Champion Peugeot 306 S16 A7 3:35:03 52 3 82 Ben Coles/Nigel Whiten Rover Mini N1 3:35:11 53 4 90 Harry Cathcart/Kenny Weir Suzuki Swift N1 3:44:42 54 5 95 Ian P Jones/Carl Jenkins Vauxhall Nova A6 3:44:56 55 7 94 Simon Sparey/Guy Sparey Peugot 205 GTi N3 3:45:31

Results Final at 22:24 on 23 Mar 96. Results by Tynemouth Computer Services

VAUXHALL Panaround Rally 1996 FINAL CLASSIFICATION POSITION OVERALL CLASS NUMBER CREW CLASS TOTAL 1 1 102 "Mad" Mick Jones/Ian Oakey MitsubishiGalant V12 1:52:43 2 2 108 Marc Perrot/Eurig Evans Ford Escort Cosw V12 1:55:27 3 3 107 Greg Mills/Andrew Sankey Ford Sierra Cosw V12 1:57:52 4 4 104 Graham Evans/Keith Jones Ford Escort Cosw V12 1:58:32 5 1 112 John Ashton/Clive Owen Ford Escort V11 2:03:40 6 5 105 Guy Robinson/Pete Forrester Ford DC3 Escort V12 2:04:42 7 6 114 Richard Newman/Chris Allsopp Ford Escort Mk I V12 2:07:28 8 2 120 Andy Senior/Brian Stubbs Vauxhall Astra V11 2:11:21 9 1 127 Peter Cuthbert/Christopher Peel Skoda Favorit V9 2:16:06 10 2 129 Gethin Jones/James Phillips Skoda Felicia V9 2:16:53 11 3 128 Dave Jennings/Simon Gudgeon Skoda Felicia V9 2:16:57 12 1 139 David Allcock/Paula Allcock Vauxhall Nova V10 2:17:18 13 4 130 Micheal Cawthra/Deborah Waterworth Skoda Felicia V9 2:17:38 14 5 136 Neil Harrold/Dennis Sanford Skoda Felicia V9 2:18:14 15 6 126 Peter Goodwin/Roger Dowgill Skoda Felicia V9 2:19:23 16 3 123 Dave Hull/Pamela Ludgate Peugeot 309 GTI V11 2:20:08 17 7 149 Matthew Green/David Muir Skoda Favorit V9 2:20:15 18 4 122 Peter Coley/Jamie Cook Ford Escort RS V11 2:21:51 19 2 140 Peter Wood/Graham Hopewell Peugeot 205 GTI V10 2:21:51 20 8 145 Jonathan Atack/David Atack Skoda Felicia V9 2:24:43 21 9 132 Paul Green/Stephanie Anne Green Skoda Favorit V9 2:26:32 22 10 137 Terry Douce/Philip Douce Skoda Favorit V9 2:29:06 23 11 144 Martin Nolan/David Taylor Skoda Felicia V9 2:29:15 24 12 146 Garrett O'Connor/Simon Hemmings Skoda Felicia V9 2:29:41 25 13 134 Martin Newcombe/Peter Newcombe Skoda Felicia V9 2:30:09 26 5 138 Gary Matthews/Kath Rumney Opel Manta GTE V11 2:31:04 27 6 124 Edward Roberts/David Tomley Ford Escort Cosw V11 2:31:26 28 14 150 Jeremy Nolan/Paul Nolan Skoda Favorit V9 2:31:30 29 15 135 Colin Rowlands/Phil Spilsted Skoda Felicia V9 2:32:19 30 16 148 Clare Morran/Richard Taunt Skoda Felicia V9 2:49:51 31 7 142 David Jones/Phillip Herzig Peugeot 309 GTI V11 2:54:10

Results Final at 22:10 on 23 Mar 96. Results by Tynemouth Computer Services

GWYNEDD RALLY 1996 FINAL CLASSIFICATION POSITION OVERALL CLASS NUMBER CREW CLASS TOTAL 1 1 203 Richard Tuthill/Nick Kennedy Vauxhall Nova 1300 0:50:39 2 2 216 Daren Hall/Andy Elcomb Vauxhall Nova 1300 0:51:52 3 3 211 Duncan Cameron/Susan Cameron Peugeot 205 Rall1300 0:52:32 4 4 205 Paul Blackburn/Jon Atherton Vauxhall Nova 1300 0:52:54 5 5 204 James Sunderland/Chris Phillips Vauxhall Nova 1300 0:53:11 6 6 208 Marcel Freling/Andrew Allen Suzuki Swift GTi1300 0:53:30 7 7 210 Neil Duckworth/Karen Whittam Ford Escort 1300 0:54:19 8 8 219 Stephen Chamberlain/Martin Payne Peugeot 106 Rall1300 0:54:47 9 9 212 Christopher Phillips/Gareth Turgoose Peugeot 205 1300 0:55:15 10 10 207 Huw Reed/Steve Boome Lada Riva 1300 0:55:30 11 11 202 Stephen Lee/Stan Graham Opel Corsa Sprin1300 0:55:30 12 12 214 Ray Cummings/Martin Cook Vauxhall Nova SR1300 0:56:30 13 13 209 Martin Shaw/Ian Prout Lada Riva 1300 0:56:31 14 14 206 Mike Lacey/Paul Hudson Vauxhall Nova 1300 0:57:44 15 15 218 Chris Mitchell/Adam Fereday Fiat Uno 70s 1300 0:57:56 16 16 233 Richard Knott/John Connor Yugo 6SA GLX 1300 0:58:51 17 17 235 Richard Leach/Helen Singleton Vauxhall Nova 1300 0:58:58 18 18 217 Colin Mason/Andrew Mountford Lada Riva 1300 1:00:13 19 19 226 Robert Yates/Nick Chilton Vauxhall Astra 1300 1:00:22 20 20 227 Pete Gretton/Judie Chidwick Lada Riva 1300 1:00:42 21 21 228 David Wells/Mark Swallow Lada Riva 1300 1:00:53 22 22 238 Michael Hawthorn/Pablo Raybold Lada Riva 1300 1:00:56 23 23 232 Tony Stiling/Andrew Joll Talbot Samba 1300 1:00:57 24 24 239 Michael Kelly/Derek Scofield Lada Riva 1300 1:01:06 25 25 231 Robert Steddy/Mike Cattle Lada Riva 1300 1:02:23 26 26 234 Kevin Charles/David Stirrup Skoda Favorit 1300 1:03:42 27 27 223 Peter Gates/Kevin Goodfellow Vauxhall Nova 1300 1:05:30 28 28 240 Charles Hodge/John Pickavant Vauxhall Nova 1300 1:06:21

Results Final at 21:20 on 22 Mar 96. Results by Tynemouth Computer Services

VAUXHALL Rally of Wales Historic 1996 FINAL CLASSIFICATION POSITION OVERALL CLASS NUMBER CREW CLASS TOTAL 1 1 301 Jimmy McRae/Pauline Gullick Lotus Cortina B3 1:33:51 2 1 303 Geoffrey Crabtree/Liz Jordan Porsche 911 B4 1:35:46 3 2 308 Brian Bell/John Bennie Porsche 911 B4 1:36:17 4 3 312 Desmond Nutt/Derek Smyth Porsche 911 B4 1:38:26 5 2 314 Neil Calvert/Andrew Bateson Lotus Cortina B3 1:41:46 6 3 304 Drew Wylie/Neil Ewing Lotus Elan B3 1:41:51 7 4 313 Frank Fennell/Kevin Savage Volvo 122 S B4 1:42:16 8 1 318 Adrian Kermode/Geraldine McBride Morris Cooper S B2 1:42:53 9 4 310 John Handley/Tony Moy Lotus Cortina B3 1:43:58 10 5 324 Richard Tyzack/Roger Bateman Renault Alpine B3 1:45:33 11 1 328 Michael Preising/Egon Meurer Opel Olympia A2 1:47:07 12 5 319 Guy Moerenhout/Marek Sadowski Porsche 911 B4 1:47:07 13 6 315 Drexel Gillespie/Jane Allen Lotus Cortina B3 1:47:25 14 7 330 William Stuart Phillips/Peter Moss Ford Cortina B3 1:49:16 15 8 333 Nick Whitney/Paul Whitney Lotus Cortina B3 1:49:52 16 2 325 Gordon Cameron/Sheila Grimshaw Austin Cooper S B2 1:52:36 17 6 329 David Clibbery/John Dove Saab 96 V4 B4 1:53:24 18 3 334 Stella Morris/Samuel Sullivan Morris Cooper S B2 2:03:26 19 4 336 Phil Foster/Aggie Foster Ford Anglia B2 2:04:54

Results Final at 18:20 on 23 Mar 96. Results by Tynemouth Computer Services

-- David James david@tcs01.demon.co.uk http://www.idiscover.co.uk/tcs21/

Write a comment
Show comments
About this article
Series BRC , VINTAGE