Saturday's Results

Expert Middleweight SuperSport
1. Jeffrey Wood, Mansfield, Mass., Suzuki 600; 2. Lee Acree, Jamestown, N.C., Suzuki 600; 3. Scott Greenwood, Dunbarton, N.H., Suzuki 600; 4. Robert Jensen, Chaffee, N.D., Suzuki 600; 5. Scott Harwell, Lincolnton, N.C., Suzuki 600.

Speedscreen Amateur UL Grand Prix
1. Nathan Kern, Mount Laurel, N.J., Suzuki 750; 2. Chris Murray-Audain, Toronto, Ontario, Yamaha; 3. Ralph Fernandez, Miami, Fla., Suzuki 750; 4. Robert Kruger, Montreal, Suzuki 1000; 5. Robert Deily, Ashville, Ohio, Yamaha 1000.

Expert Lightweight Grand Prix
1. Jason DiSalvo, Stafford, N.Y., Honda 250; 2. Ty Piz, Wheat Ridge, Col., Yamaha 250; 3. Greg Esser, Pompano Beach, Fla., Honda 250; 4. Steve Genter, Fayetteville, N.C., Honda 250; 5. Jerry Wood, Prospect, Maine, Yamaha 250.

Amateur Lightweight Grand Prix
1. Alex Ferreira, Winter Park, Fla., Suzuki 650; 2. Darren Danilowicz, Warrington, Penn., Suzuki 650; 3. Shannon Santoni, Midlothian, Va., Suzuki 650; 4. Danny Tackett, Jacksboro, Tenn., Buell 1200; 5. Guenther Weickert, Bonn, Germany, Suzuki 650.

Lockhart Phillips Unlimited Superbike Combined Qualifying
1. Shawn Higbee, 112.522 mph; 2. Michael Barnes, 111.726; 3. Eric Wood, 111.646; 4. Larry Pegram, 111.382; 5. Lee Acree, 110.977.

Expert Middleweight Superbike
1. Scott Hermershann, Oak Creek, Wis., Suzuki 600; 2. Larry Denning, Shawnee, Kan., Yamaha 600; 3. Shaun Harris, Rochester, Mich., Suzuki 600; 4. Matt Furtek, South Holland, Ill., Yamaha 600; 5. Brian Salazar, Chicago, Ill., Suzuki 600.

Amateur Middleweight Superbike
1. Nathan Kern, Mount Laurel, N.J., Suzuki 600; 2. Chris Tardieu, Orlando, Fla., Suzuki 600; 3. Jeff Walker, Marshallville, Ga., Suzuki 600; 4. Scott Cunningham, Orlando, Fla., Yamaha 600; 5. James Davidson, Melbourne, Fla., Suzuki 600.

Amateur Heavyweight Superbike
1. Nathan Kern, Mount Laurel, N.J., Suzuki 750; 2. Jeff Walker, Marshallville, Ga., Suzuki 750; 3. Leonard Santangelo, Kinnelon, N.J., Suzki 750; 4. John Briody, Satellite Beach, Fla.; 5. Scott Cunningham, West Palm Beach, Fla., Ducati 996.

National Road Race Series Sportbike Combined Qualifying
1. Tom Kipp, 109.715 mph; 2. Larry Pegram, 109.384; 3. Josh Hayes, 109.363; 4. Lee Acree, 108.642; 5. Owen Weichel, 108.532.

Expert SuperTwins
1. Thomas Fournier, East Bridgewater, Mass., Ducati 996; 2. Nelson Suarez, North Miami, Fla., Ducati 996; 3. Fred Stucky, Newtown, Penn., Ducati 800; 4. Kiyoshige Watanabe, Burbank, Calif., Honda 998; 5. Carlos Macias, Miami, Fla., Ducati 748.

Amateur SuperTwins
1. Gabreal Palmer, West Palm Beach, Fla., Aprilia 1000; 2. Keith Sanderson, New Smyrna Beach, Fla., Ducati 955; 3. Richard Sermak, Clermont, Fla., Honda 1000; 4. Joe Romano, Middletown, N.Y., Ducati 748; 5. Michael Krakar, Oviedo, Fla., Suzuki 1000.

Expert Unlimited SuperSport
1. Lee Acree, Jamestown, N.C., Suzuki 1000; 2. Scott Harwell, Lincolnton, N.C., Suzuki 1000; 3. Fritz Kling, Lansing, Mich., Suzuki 1000; 4. Tim Bemisderfer, Greencastle, Penn., Honda 954; 5. Geoff May, Cumming, Ga., Suzuki 1000.

Amateur Unlimited SuperSport
1. Robert Kruger, Montreal, Canada, Suzuki 1000; 2. Chris Murray-Audain, Toronto, Canada, Yamaha 1000; 3. Leonard Santangelo, Kinnelon, N.J., Suzuki 750; 4. Chris Tardieu, Orlando, Fla., Suzuki 600; 5. Uraydan Torres, Freehold, N.J., Suzuki 750.

Expert Lightweight Superbike
1. Steve Keener, Sterling, Va., Suzuki 750; 2. James Monson, Appleton, Wis., Aprilia 316; 3. Jerry Wood, Prospect, Maine, Ducati 570; 4. Tim Hall, Tampa, Fla., Suzuki 650; 5. Suzuki 650; 5. John Linder, Tampa, Fla., Suzuki 650.

Amateur Lightweight Superbike
1. Alex Ferreira, Winter Park, Fla., Suzuki 650; 2. Darren Danilowicz, Warrington, Penn., Suzuki 650; 3. Tom Holley, Ann Arbor, Mich., Suzuki 650; 4. Keith Sanderson, New Smyrna Beach, Fla., Suzuki 650; 5. Douglas Burton, Fallston, Md., Buell 1203.

Expert Heavyweight SuperSport
1. Lee Acree, Jamestown, N.C., Suzuki 750; 2. Eric Wood, Mansfield, Mass., Suzuki 750; 3. Scott Harwell, Lincolnton, N.C., Suzuki 750; 4. John Ashmead, West Palm Beach, Fla., Suzuki 750; 5. Jason DiSalvo, Stafford, N.Y., Suzuki 750.

Buell Lightning Timed Qualifying
1. Michael Barnes, 102.246 mph; 2. Richie Morris, 100.088; 3. Bryan Bemisderfer, 99.026; 4. Jason Smith, 98.394; 5. Brian Bodine, 98.211.

Amateur Heavyweight SuperSport
1. Leonard Santangelo, Kinnelon, N.J., Suzuki 750; 2. Jeff Walker, Marshallville, Ga., Suzuki 750; 3. Chris Tardieu, Orlando, Fla., Suzuki 600; 4. John Briody, Satellite Beach, Fla., Suzuki 750; 5. Sergio Santana, Corona, N.Y., Suzuki 750.

Friday's Result - 2002-03-01

Expert GTO
1. Scott Harwell, Lincolnton, N.C., Suzuki 1000; 2. Fritz Kling, Lansing, Mich., Suzuki 1000; 3. Michael Barnes, Boca Raton, Fla., Suzuki 750; 4. Shawn Higbee, Waterford, Wis., Suzuki 750; 5. Jason DiSalvo, Stafford, N.Y., Suzuki 750.

-dis-